Посольство України в Азербайджанській Республіці

, Київ 04:17

Україна відзначає 100-річчя бою під Крутами

29 січня, 12:20

Сьогодні в Україні на загальнодержавному рівні відзначається День пам'яті полеглих у бою під Крутами – однієї з найгероїчніших сторінок в історії боротьби Українського народу за свободу та створення власної незалежної держави.

У цей день, 100 років назад, 29 січня 2018 року поблизу залізничної станції Крути, на підходах до Києва, близько 520 українських патріотів – воякiв, юнакiв і студентiв – дали бій наступаючій майже 5-ти тисячній більшовицькій армії під командуванням М.Муравйова. Більшовицькій навалі протистояли українські вояки та добровольці, серед яких – учні Київської юнацької військової школи ім. Б.Хмельницького та 18-20-річні юнаки з Університету Святого Володимира, Українського народного університету, Київської гімназії Кирила та Мефодія.

Після запеклого бою українські бійці організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів, але 27 студентів та гімназистів під час відступу потрапили у полон, наступного дня були розстріляні або замордовані більшовиками, й згодом поховані на Аскольдовій могилі у Києві. За сучасними підрахунками, втрати українських військ під Крутами оцінюються у 70-100 загиблих, серед яких – 37-39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів.

Втрати бiльшовицьких військ під Крутами сягали лише вбитими 300 осіб.

Цей бій відбувся фактично через тиждень після того, як 22 січня 1918 року Українською Центральною Радою було проголошено незалежність створеної Української Народної Республіки (УНР). Завдяки героїзму та самопожертві героїв Крут наступ армії Муравйова був зупинений на 4 дні, що дало можливість Центральній Раді придушити більшовицький заколот в Києві. Відповідно, 9 лютого 2018 р. було підписано Берестейський мирний договір УНР з країнами Четверного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Османська імперія та Болгарія), згідно з яким Українська Народна Республіка визнавалася як незалежна та рівноправна держава.

Заслуговують на увагу письмові зобов’язання Радянської Росії, які полягали в наступному: «Росія зобов’язалася негайно укласти мир з УНР і визнати мирний договір між цією державою та … Четверним союзом. Територія України негайно очищається від російських військ і … Червоної гвардії. Росія припиняє всіляку агітацію або пропаганду проти уряду … УНР». 

У цьому контексті очевидними є паралелі між тим часом і сьогоднішнім, зокрема, в контексті Будапештського меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаного у 1994 р. Великою Британією, США та РФ: за цим документом Росія зобов’язалася утримуватися від загрози силою чи використання сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності України та надала міжнародно-правові зобов’язання, що ніяка її зброя ніколи не буде використовуватися проти України. Але вже у 2014 р. Росія, брутально нехтуючи своїми зобов’язаннями, як і міжнародним правом в цілому, почала шляхом агресії, кровопролиття, чисельних людських жертв, політичного шантажу та підкупу реалізувати свої імперські інтереси щодо України, як це відбувалося раніше й щодо інших сусідніх держав, які колись були силою загнані до складу Російської імперії.

Бій під Крутами став для Українського народу символом героїзму та самопожертви в боротьбі за незалежність України. Так само сьогодні, через 100 років, Український народ знову змушений боронити власну незалежність ціною чисельних людських жертв.

Тема бою під Крутами стала однією з ключових під час проведеного 23 січня 2018 р. у Посольстві України в Азербайджанській Республіці круглого столу «100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки», учасники якого висловилися на підтримку територіальної цілісності та незалежності України, а також стосовно подальшого зміцнення дружби і стратегічного партнерства між двома країнами.  

Останні новини

Відзначення в Баку Дня пам’яті та примирення, а також Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні | 09 травня, 12:06

Посольство України в Азербайджані у взаємодії з діаспорськими організаціями «Український конгрес Азербайджану» на чолі з Ю.Осадченком та «Українська громада імені І.Франка у м. Сумгаїт», очолюваною Т.Мусаєвою, провели урочисті заходи з нагоди відзначення 8 та 9 травня в Україні Дня пам’яті та примирення, а також Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, відповідно. 

Візит заступника Міністра закордонних справ України В.Боднара в Азербайджанську Республіку | 05 травня, 12:14

У період 3-5 травня 2018 р. заступник Міністра закордонних справ України В.Боднар відвідував Азербайджанську Республіку з робочим візитом. У рамках візиту було проведено низку заходів головними з яких є:

Робочий візит Президента Світового Конгресу Українців Є.Чолія в Азербайджанську Республіку | 24 квітня, 12:00

22-23 квітня 2018 року відбувся робочий візит Президента Світового Конгресу Українців Є.Чолія в Азербайджанську Республіку. У цьому візиті Є.Чолія взяла участь Директор Представництва СКУ зі зв’язків з міжнародними організаціями в Брюсселі М.Ярошевич.

У Баку відзначили 32-і роковини аварії на Чорнобильській АЕС | 20 квітня, 15:05

20 квітня 2018 року Посол України в Азербайджанській Республіці О.Міщенко взяв участь у заході до чергових роковин Чорнобильської катастрофи, який був організований «Союзом інвалідів Чорнобиля» на чолі з М.Гасановим при підтримці Адміністрації Президента АР, Міністерства праці та соціального захисту населення АР та інших органів влади. У заході також взяли участь представники Міллі Меджлісу АР.

Президент України провів телефонну розмову з Президентом Азербайджанської Республіки | 12 квітня, 16:53

Президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з Президентом Азербайджанської Республіки Ільхамом Алієвим. Глава держави привітав Ільхама Алієва з упевненою перемогою на дострокових виборах Президента Азербайджанської Республіки.