Посольство України в Азербайджанській Республіці

, Київ 20:01

Україна відзначає 100-річчя бою під Крутами

29 січня, 12:20

Сьогодні в Україні на загальнодержавному рівні відзначається День пам'яті полеглих у бою під Крутами – однієї з найгероїчніших сторінок в історії боротьби Українського народу за свободу та створення власної незалежної держави.

У цей день, 100 років назад, 29 січня 2018 року поблизу залізничної станції Крути, на підходах до Києва, близько 520 українських патріотів – воякiв, юнакiв і студентiв – дали бій наступаючій майже 5-ти тисячній більшовицькій армії під командуванням М.Муравйова. Більшовицькій навалі протистояли українські вояки та добровольці, серед яких – учні Київської юнацької військової школи ім. Б.Хмельницького та 18-20-річні юнаки з Університету Святого Володимира, Українського народного університету, Київської гімназії Кирила та Мефодія.

Після запеклого бою українські бійці організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів, але 27 студентів та гімназистів під час відступу потрапили у полон, наступного дня були розстріляні або замордовані більшовиками, й згодом поховані на Аскольдовій могилі у Києві. За сучасними підрахунками, втрати українських військ під Крутами оцінюються у 70-100 загиблих, серед яких – 37-39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів.

Втрати бiльшовицьких військ під Крутами сягали лише вбитими 300 осіб.

Цей бій відбувся фактично через тиждень після того, як 22 січня 1918 року Українською Центральною Радою було проголошено незалежність створеної Української Народної Республіки (УНР). Завдяки героїзму та самопожертві героїв Крут наступ армії Муравйова був зупинений на 4 дні, що дало можливість Центральній Раді придушити більшовицький заколот в Києві. Відповідно, 9 лютого 2018 р. було підписано Берестейський мирний договір УНР з країнами Четверного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Османська імперія та Болгарія), згідно з яким Українська Народна Республіка визнавалася як незалежна та рівноправна держава.

Заслуговують на увагу письмові зобов’язання Радянської Росії, які полягали в наступному: «Росія зобов’язалася негайно укласти мир з УНР і визнати мирний договір між цією державою та … Четверним союзом. Територія України негайно очищається від російських військ і … Червоної гвардії. Росія припиняє всіляку агітацію або пропаганду проти уряду … УНР». 

У цьому контексті очевидними є паралелі між тим часом і сьогоднішнім, зокрема, в контексті Будапештського меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаного у 1994 р. Великою Британією, США та РФ: за цим документом Росія зобов’язалася утримуватися від загрози силою чи використання сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності України та надала міжнародно-правові зобов’язання, що ніяка її зброя ніколи не буде використовуватися проти України. Але вже у 2014 р. Росія, брутально нехтуючи своїми зобов’язаннями, як і міжнародним правом в цілому, почала шляхом агресії, кровопролиття, чисельних людських жертв, політичного шантажу та підкупу реалізувати свої імперські інтереси щодо України, як це відбувалося раніше й щодо інших сусідніх держав, які колись були силою загнані до складу Російської імперії.

Бій під Крутами став для Українського народу символом героїзму та самопожертви в боротьбі за незалежність України. Так само сьогодні, через 100 років, Український народ знову змушений боронити власну незалежність ціною чисельних людських жертв.

Тема бою під Крутами стала однією з ключових під час проведеного 23 січня 2018 р. у Посольстві України в Азербайджанській Республіці круглого столу «100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки», учасники якого висловилися на підтримку територіальної цілісності та незалежності України, а також стосовно подальшого зміцнення дружби і стратегічного партнерства між двома країнами.  

Останні новини

Щодо заходу з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні та четвертих роковин початку Росією збройної агресії проти нашої держави, а також роковин Ходжалинської трагедії в Азербайджані | 22 лютого, 17:19

22 лютого 2018 р. в Сумгаїті, за підтримки Посольства України в АР, діаспорською організацією «Українська громада імені І.Франка у м. Сумгаїт» проведено круглий стіл «Реквієм пам’яті загиблим за свободу і незалежність. Спільність ідей і цілей: Азербайджан-Україна». Цей захід був присвячений відзначенню в Україні Дня Героїв Небесної Сотні та четвертих роковин початку Росією збройної агресії проти нашої держави, а також в Азербайджані – роковин Ходжалинської трагедії.

Візит делегації КМДА на чолі з заступником київського міського голови П.О.Пантєлєєвим в Баку | 04 лютого, 10:54

2-3 лютого ц.р. Азербайджанську Республіку відвідала делегація Київської міської державної адміністрації на чолі з заступником київського міського голови П.О.Пантєлєєвим.

Посольство України в АР та Фонд «Знання» при Президентові Азербайджанської Республіки домовилися про співпрацю | 30 січня, 15:32

30 січня 2018 року в Посольстві України відбулось підписання Меморандуму про наміри щодо співробітництва між Посольством України в Азербайджанській Республіці та Фондом «Знання» при Президентові Азербайджанської Республіки. 

Круглий стіл у Баку на тему: «100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки» | 23 січня, 16:50

23 січня 2018 р. у Посольстві України в Азербайджанській Республіці відбувся круглий стіл на тему: «100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки».

Українці в Азербайджані закінчують 2017 рік на позитиві. | 29 грудня 2017, 17:01

Український культурно-освітній центр при Бакинському слов’янському університеті визнано найкращим серед аналогічних центрів, які функціонують при БСУ.