Посольство України в Азербайджанській Республіці

, Київ 01:54

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Азербайджаном

Співробітництво між Україною та Азербайджанською Республікою (АР) у культурно-гуманітарній сфері здійснюється в рамках імплементації двосторонньої договірно-правової бази і характеризується інтенсивним культурним та науковим обміном між двома країнами шляхом участі їх представників у фестивалях, спільних творчих проектах, наукових конференціях, спортивних змаганнях і інших заходах в Україні та АР.

у сфері освіти

Протягом останніх років відмічається стійкий високий інтерес молоді Азербайджану до здобуття вищої освіти в Україні – загальна кількість студентів з Азербайджану в українських ВНЗ у 2015/2016 навчальному році досягла близько 10,4 тис. осіб та становить найбільший відсоток серед іноземців, які навчаються в Україні.

У цьому контексті винятково важливу роль відіграла низка організованих в Азербайджані за підтримки та сприяння ПУ в АР заходів Міністерства освіти і науки України, спрямованих на підвищення іміджу системи освіти України та залучення громадян країни перебування до навчання в українських ВНЗ.

Так, у період 26-28 лютого 2017р. в Азербайджані з робочим візитом перебувала делегація Міністерства освіти і науки України (МОН) на чолі з Першим заступником Міністра В.Ковтунцем. До складу делегації МОН України також увійшли: Г.Новосад – начальник Управління міжнародного співробітництва та євроінтеграції, керівники державних підприємств при МОН України – О.Шаповалова та В.Сергієнко.

Слід зазначити, що з 2000-го року між Україною і Азербайджаном діє міжурядова угода «Про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і наукові ступені», яке сприяє співробітництву в сфері освіти між нашими країнами. Така співпраця є одним з найбільш перспективних напрямів взаємодії між двома країнами, в якому демонструється активна динаміка.

З огляду на цей фактор українська сторона робить все можливе, щоб азербайджанські студенти в Україні, а також представники бізнесу та азербайджанської діаспори були максимально захищені і не зазнавали ніякого дискомфорту під час навчання і перебування в Україні.

В рамках візиту делегації МОН України на чолі з В.Ковтунцем також були проведені консультації з представниками Міністерства освіти АР на чолі з заступником міністра Дж.Байрамовим з усіх технічних питань, що стосуються належного використання українською та азербайджанською сторонами положень чинної Угоди «Про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і наукові ступені». У цьому контексті було детально обговорено наявні факти обґрунтованої відмови відповідних структур Міністерства освіти АР в нострифікації дипломів, отриманих в деяких українських ВНЗ з порушенням чинного законодавства України. З огляду на цю обставину сторони висловили готовність відповідно до ст.11 міжурядової Угоди «Про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і наукові ступені», створити постійно діючу Спільну комісію експертів для вирішення питань, які виникають в процесі імплементації зазначеного міжурядової угоди.

Під час згаданого візиту делегація МОН України, а також Посол України в АР О.П.Міщенко відвідали Бакинський слов'янський університет, де відбулася зустріч з ректором БСУ, професором Н.Алієвої і професорсько-викладацьким складом університету. Перший заступник Міністра В.Ковтунець і члени української делегації відвідали діючий при БСУ український культурно-освітній центр під керівництвом Л.Керімової, а також провели зустріч зі студентами-україністами. Основними темами обговорення під час зустрічей були стан та перспективи співпраці українських і азербайджанських ВНЗ. Позитивно була оцінена діяльність українського культурно-освітнього центру при БСУ з вивчення української мови, історії та культури України, а також діяльність діючих з ініціативи БСУ азербайджанських центрів при українських ВНЗ, зокрема в Київському Національному університеті ім.Т.Г.Шевченка, Київському Національному лінгвістичному університеті, а також в Полтавському університет економіки і торгівлі. Сторони також обговорили можливість запровадження нових форм співпраці, зокрема щодо довгострокових програм з викладання на семестровий період українськими та азербайджанськими спеціалістами в Україні і Азербайджані відповідно.

Також слід відмітити, що у веб-сторінку Посольства України внесено технічні зміни і, відповідно, створено окремий розділ про умови навчання іноземців в Україні та стосовно українських навчальних закладів, з метою їх популяризації в АР.

З кінця 2016 року при Українському конгресі Азербайджану функціонує освітньо-культурний центр «Просвіта», створений за підтримки Посольства України в АР.

Активно розвивається співробітництво між вищими навчальними закладами двох країн, основу якого становлять угоди між ВНЗ. Постійні контакти між ВНЗ двох країн і обміни делегаціями свідчать про інтенсивність науково-освітнього діалогу.

Знаковою подією можна вважати створення, за активної участі ПУ в АР, в серпні 2012р. на базі Азербайджанського державного економічного університету (АДЕУ) «Асоціації випускників Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка», до складу якої увійшли колишні студенти цього українського ВНЗ, які на сьогодні є представниками політичної, наукової та культурної еліти АР.

Окремо варто відзначити діяльність Бакинського слов'янського університету (БСУ), який тісно співробітничає з багатьма ВНЗ України, зокрема: Черкаським педагогічним університетом ім.Б.Хмельницького, Київським інститутом «Слов'янський університет», КНУ. 8 вересня 2011р., відповідно до угоди про співробітництво між БСУ та Полтавським університетом економіки та торгівлі, у зазначеному українському ВНЗ відбулося відкриття Центру азербайджанської мови і культури. 29 березня 2013р. аналогічний Центр було відкрито у Київському національному лінгвістичному університеті.

На сьогодні найбільш активну роботу з розвитку і вивчення в АР української культури, літератури, історії та традицій нашої держави здійснює саме Бакинський слов'янський університет. Зокрема, при  БСУ функціонує Український культурно-освітній центр та ансамбль пісні і танцю «Слов’яночка».

21 лютого 2017 р. в Бакинському слов’янському університеті Посольством України в АР проведено конференцію з нагоди 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та АР, в якій взяли участь депутати Верховної Ради України групи з міжпарламентських зв’язків з АР на чолі з народним депутатом, керівником цієї групи М.Курячим (загальна кількість учасників конференції склала близько 600 осіб).

В обох країнах приділяється велика увага виданню книг відомих українських і азербайджанських письменників та поетів з відповідними перекладами. Так, у 2008р. спільними зусиллями ПУ в АР і БСУ вперше виданий «Українсько-азербайджанський навчальний словник», «Азербайджансько-український і українсько-азербайджанський розмовник», «Збірник українських пісень». Бакинським слов'янським університетом також був здійснений переклад на азербайджанську мову брошури «Голодомор 1932-1933рр. в Україні – геноцид українського народу», видано «Вибрані твори» Т.Г.Шевченка. Азербайджанською і російською мовами вийшов у світ збірник віршів українського поета В.Стуса. У квітні 2009р. Бакинський слов'янський університет видав азербайджанською мовою навчальний посібник «Сучасна історія України (кінець ХХ- початок XXІ ст.)».

30 травня 2017 р. в Баку Українським конгресом Азербайджану (УКА) на чолі з Головою правління УКА Ю.Л.Осадченком, за підтримки ПУ в АР, проведена презентація книги депутата Міллі Меджлісу АР Е.Ахундової «Ільхам Алієв. Портрет президента на тлі змін» в перекладі українською мовою.

у сфері спорту

У 2012р. було завершено реалізацію першого етапу спільного українсько-азербайджанського проекту підготовки перших в Азербайджані карт зі спортивного орієнтування. Підготовка згаданих карт українським фахівцем – майстром спорту міжнародного класу М.Пугачем стала результатом домовленостей, досягнутих між Міністерством молоді та спорту АР і Посольством України в Азербайджані. Всього було підготовлено 14 карт, що відповідають усім міжнародним стандартам у цьому виді спорту. Результатом цієї роботи слід вважати те, що в жовтні 2012р. Федерацію спортивного орієнтування АР було прийнято в Міжнародну Федерацію, а з травня 2013р. на території АР відбуваються на постійній основі міжнародні змагання «Кубок ім. Г.Алієва» зі спортивного орієнтування.

5 травня 2017 року в м.Баку відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння в галузі спорту між Національним олімпійським комітетом України та Національним олімпійським комітетом АР. Зазначений документ підписано президентом Національного олімпійського комітету України С.Бубкою і віце-президентом Національного олімпійського комітету Азербайджану Ч.Гусейнзаде.

У рамках реалізації положень існуючих договірно-правових документів налагоджено двостороннє співробітництво в сфері театрального, образотворчого, музичного, естрадного, циркового мистецтва та кінематографії.

у сфері туризму

У сфері туризму Посольством України на постійній основі організовуються презентації, виставки туристичного, санаторно-курортного потенціалу на території наших країн. У цьому контексті підписаний Меморандум про співпрацю між містом Трускавець та Асоціацією туризму Азербайджану. Щорічно провідні готелі, санаторії та туроператори західних регіонів України беруть участь у Міжнародних туристичних виставках в Баку.

З метою досягнення практичних результатів у розвитку двосторонніх контактів у галузі туризму ПУ в АР на постійній основі здійснюються презентації санаторно-курортного потенціалу західного регіону України, у тому числі під час щорічної міжнародної туристичної виставці в Баку, за участі представників найбільших туристичних компаній і санаторно-курортних комплексів міст Трускавця, Львова та Івано-Франківська (укладено меморандум про співробітництво між м.Трускавець та Асоціацією туризму Азербайджану).

Безпосереднім результатом зазначеної вище роботи ПУ щодо курортів та оздоровчих закладів Трускавця слід вважати той факт, що за результатами 2016 туристичного року найбільшу кількість відпочиваючих в Трускавці складали саме азербайджанці.

У 2015 році відкрито авіарейс Баку – Івано-Франківськ. З метою популяризації можливостей відпочинку і оздоровлення, а також освіти в Україні, за активної участі Посольства України та «Міжнародних авіаліній України», періодично організовуються прес-тури в Україну для азербайджанських журналістів. У 2016 році чергова група азербайджанських тележурналістів відвідала мм. Трускавець і Львів, після чого ЗМІ АР підготували низку статей і телерепортажів про привабливість та безпеку відпочинку в Україні.

За результатами плідної роботи ПУ в АР, з початку 2016 р. на всій території Азербайджану розпочато ретрансляцію українського державного телевізійного каналу «UA/TV» (в Україні відповідно ретранслюється «AzTv»).

На сьогоднішній день ретрансляція українського телеканалу здійснюється в базових пакетах основних мереж кабельних операторів Азербайджану, які охоплюють разом близько 90% абонентів кабельної мережі Азербайджану, таких як «KATV1», «Aile TV», «Connect». Зазначене є важливою подією, оскільки в умовах триваючої агресії Росії проти України трансляція українського телебачення в Азербайджані дає можливість отримувати новини безпосередньо з України як щодо ситуації в Україні, так і щодо зусиль міжнародної спільноти, скерованих на примушення Росії виконувати норми міжнародного права. Водночас український телеканал створив можливості телеглядачам в Азербайджані навіч переконатися у брехливості пропаганди Росії проти України.

пам’ятні місця

З метою увіковічення та популяризації української культури, в АР встановлені (у т.ч. за сприяння ПУ) відповідні скульптури на честь видатних діячів та подій України, зокрема, барельєф Т.Г.Шевченка в м.Закатала (офіційно відкритий у червні 1979р.), погруддя Л.Українці, що встановлено у 2004р. в Карадазькому районі міста Баку, пам'ятник Т.Г.Шевченку, що був відкритий в одному із центральних районів столиці Азербайджану Президентами України та АР 30 червня 2008р., а також меморіальна дошка на фасаді будинку в центральній частині азербайджанської столиці, де у 1919-1920рр. була розташована Особлива дипломатична місія Української Народної Республіки, відкриття якої відбулося в рамках офіційного візиту Президента України до АР (квітень 2009р.).

Разом з цим, у м.Київ встановлено пам'ятник екс-Президентові Азербайджану Г.Алієву, а у м.Ірпінь відкрито парк ім.Академіка Заріфи Алієвої (дружина Г.Алієва), у якому також знаходиться пам'ятник на її честь. Одна із центральних вулиць цього міста також має назву Академіка З.Алієвої. У Києві перед будинком бібліотеки ім. азербайджанського поета С.Вургуна встановлений його пам'ятник. У Харкові створений парк ім. Героя Радянського Союзу, азербайджанця Фаріза Сафарова.

З огляду на високий інтерес до проекту «Бурштинові мозаїки» з боку азербайджанської громадськості, місцевих діячів культури та мистецтва, Посольством України в АР разом з Асоціацією «Український Бурштиновий Світ» у 2013р. проведено окрему виставку експонатів з вітчизняного бурштину  у новому п’ятизірковому готелі м.Баку «Fairmont», а у 2016 році в п’ятизірковому готелі «Мархал» (м.Шекі) було відкрито «Бурштинову кімнату».