Посольство України в Азербайджанській Республіці

, Київ 02:01

Українці в Азербайджані

Відповідно до перепису населення, проведеного в Азербайджанській Республіці в 2009 році, в Азербайджані проживає близько 21,5 тис. осіб – етнічних українців. Разом з цим у період з 21.12.2011 року до 25.05.2016 року в Азербайджанській Республіці лише 61 особа набула статусу «Закордонного українця». Таким чином, можна стверджувати, що на даний час близько 4000 громадян Азербайджану ототожнюють себе з українським походженням (тобто задіяні в українських діаспорських організаціях).  

В Азербайджані на даний час діють дві організації азербайджанських українців: «Українська Громада в Азербайджані ім.Т.Г.Шевченка» та  «Український Конгрес Азербайджану». Активну участь у роботі українських діаспорських організацій в Азербайджані приймає близько 200-300 осіб.

Українська Громада в Азербайджані ім.Т.Г.Шевченка (УГ), зареєстрована в 1997 році, Голова Ради УГ – О.Ф.Зарічний.

Переобрання під час звітно-виборчої конференції 31 березня 2012 року Головою Ради УГ О.Ф.Зарічного Міністерством юстиції Азербайджанської Республіки не підтверджується, у зв’язку з тим, що УГ до цього часу не пройшла державну реєстрацію результатів зазначеної конференції.

У більшості членів цієї організації відсутня принципова проукраїнська позиція щодо засудження агресивних дій Росії проти суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, включаючи окупацію Автономної Республіки Крим, підтримки Москвою сепаратистських рухів в окремих регіонах Донецька та Луганська, незаконного утримання Росією Н.Савченко та інших українців – політичних в’язнів. Відтак, багато азербайджанських українців не беруть участі у згаданому об’єднанні. Організація практично втратила авторитет і підтримку серед більшості українців в Азербайджані.

Український Конгрес Азербайджану, зареєстрований у 2012 році. Голова правління УКА – Ю.Л.Осадченко.

Конгрес також, як і УГ ім. Т.Г.Шевченка, тривалий час не визнавав агресії Росії проти України. Тільки з 5 лютого 2016 року, після обрання Головою УКА Ю.Л.Осадченка – громадянина Азербайджану українського походження, ветерана карабаської війни, Конгрес став єдиною організацією українців в Азербайджані, яка послідовно виступає за суверенітет та територіальну цілісність України і публічно засуджує військову агресію РФ щодо України.

Водночас, у квітні ц.р. Український Конгрес Азербайджану пройшов офіційну реєстрацію змін керівного складу громади в Міністерстві юстиції Азербайджану, таким чином на даний час УГА є єдиним українським осередком в Азербайджані, який діє у відповідності до місцевого законодавства.

До недавнього часу в Азербайджані українська діаспора асоціювалася з ініціативною групою громадського об’єднання «Сприяння економічним зв’язкам «Азербайджан-Україна», очолювану також Ю.Л.Осадченком, за ініціативи якої було прийнято і поширено в ЗМІ Азербайджану низку заяв по засудженню агресії Росії проти України. Зокрема, 7 березня 2014 року - щодо заклику до Росії припинити агресію проти українського народу. Заява була підписана від імені українського діаспорського осередку Азербайджану «Сприяння економічним зв’язкам «Азербайджан-Україна»». До заяви також приєдналися виключно в особистій якості: Голова Ради УГ ім. Т.Г.Шевченка О.Ф.Зарічний та Голова Ради ветеранів УГ ім. Т.Г.Шевченка Л.П.Перевицький.   (http://aze.az/news_ukrainskaya_diaspora_v_103313.html). Інші посилання зазначеної заяви в ЗМІ Азербайджану: http://deyerler.org/ru/131649-rryesrryorsryers-rryorsryirsr-ri-rrrsrrrrrrrr-ssryosrrs-rrrssriryos-r-rssryoryo-ryisrsryori-rryesrryors-rsryesssrr-rirrrrrr-rrisrssryorr.html, http://ru.apa.az/news/267208, http://geo.navigator.az/news/3/264832.html, http://ru.apa.az/news/267208. 11 липня 2014 року українці Азербайджану на чолі з Ю.Л.Осадченком виступили у підтримку рішення, прийнятого на 23-й сесії ПА ОБСЄ, яка відбулась в м.Баку, стосовно заклику до Росії відмовитися від окупації Автономної Республіки Крим   (http://www.1news.az/politics/20140711081727853.html). На певному етапі (лютий 2015 року) низька членів УГ ім. Т.Г.Шевченка також приєдналася до заяв по засудженню агресивної політики Росії проти України, незаконного утримування в Росії громадян України – Надії Савченко, Олега Сенцова та інших політичних в’язнів, а також приєднання до позиції Президента Азербайджану І.Алієва у підтримці  територіальної цілісності та суверенітету України  (http://www.salamnews.org/ru/news/read/161559).

З метою увіковічення та популяризації української культури, в Азербайджані встановлені відповідні скульптури на честь видатних діячів та подій України, зокрема, барельєф Т.Г.Шевченка в м.Закатала (офіційно відкритий у червні 1979 року), погруддя Л.Українці, що встановлено у 2006 р. в Карадазькому районі міста Баку, пам'ятник Т.Г.Шевченку, що у червні 2008 р. був відкритий в одному із центральних районів столиці Азербайджану Президентами України та Азербайджану, а також меморіальна дошка на фасаді будинку в центральній частині азербайджанської столиці, де у 1919-1920 рр. була розташована Особлива дипломатична місія Української Народної Республіки, відкриття якої відбулося в рамках офіційного візиту Президента України до Азербайджанської Республіки (квітень 2009 року).

Діяльність азербайджанських українців є важливою складовою по зміцненню відносин дружби та стратегічного партнерства між Україною та Азербайджаном.

Посольство України в Азербайджанській Республіці надає всебічне сприяння в розвитку національної культури, традицій, а також забезпечує підтримку зв’язків українців Азербайджану з Батьківщиною.