• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Azərbaycan
Співробітництво між Україною й Азербайджаном в економічній сфері
Опубліковано 09 червня 2021 року о 17:15

 

Азербайджанська Республіка (АР) є одним із ключових економічних партнерів України в регіоні Південного Кавказу. Торговельно-економічне співробітництво з АР слугує вагомим елементом зміцнення економічних інтересів України в Чорноморсько-Каспійському регіоні.

Економічний напрям розвитку співробітництва з АР, передусім, означений ключовими економічними домовленостями, досягнутими за результатами офіційного візиту Президента України В.Зеленського до АР (16-17.12.2020, м.Баку). Це, передусім, стосувалося виконання конкретних завдань з реалізації в Україні інвестиційних проєктів у сферах енергетичної, транспортної та телекомунікаційної інфраструктури, а також розвитку співпраці в галузях хімічної промисловості, АПК і фінансовій сфері. Знаковим елементом реалізації практичних домовленостей на найвищому рівні стало також проведення напередодні засідання СМК регіонального візиту (м.Одеса) бізнесової делегації АР на чолі з Міністром енергетики АР П.Шахбазовим і президентом Державної нафтової компанії АР SOCAR Р.Абдулаєвим з метою визначення можливих напрямів інвестування об’єктів транспортно-логістичної та енергетичної інфраструктури Одеського регіону.

У 2020 у сфері економічного співробітництва були досягнуті такі результати:

залучено інвестицій компанії «SOCAR Energy Ukraine» у будівництво сервісного хабу (адміністративна будівля, 2 сервісні АЗС) на контрольно-пропускному пункті «Чонгар» (Херсонська область);

реалізовано 100% активів мобільного оператора «Vodafone Україна» азербайджанській групі компаній «NEQSOL Holding» ($734 млн.), затверджено інвестиційний портфель ($100 млн.) для подальшого розвитку зазначеного мобільного оператора в Україні;

за участю азербайджанської компанії «AzVirt» здійснюється будівництво ділянки автомагістралі Чернігів - Нові Яриловичі (83 км автополотна) з обсягом залучених кредитних коштів у 140 млн. євро;

азербайджанська компанія «Evrascon» започаткувала будівництво
3 транспортних розв’язок на автомобільних дорогах Київ-Одеса, Київ-Чоп, в межах Київської області з обсягом кредитних коштів 20 млн. євро.

Поглиблення економічного співробітництва між Україною й АР зосереджена у сферах торгівлі, енергетики, транспорту, енергетичного машинобудування, хімічної промисловості, АПК, реалізації взаємовигідних транспортно-енергетичних проєктів, які забезпечують Україні перспективу забезпечення зовнішньоекономічної діяльності з АР та іншими країнами Каспійського в обхід РФ.

Ключову роль в розвитку економічного співробітництва між Україною й АР відіграє Спільна міжурядова українсько-азербайджанська  міжурядова комісія з питань економічного співробітництва.  СМК координує взаємодію відповідних органів ЦОВВ, проводить аудит виконання протокольних рішень спільних засідань та визначає пріоритетні напрями подальшої економічної співпраці. Важливо, що у період відновлення активної фази двосторонніх торговельно-економічних відносин було проведено чергові два засідання СМК (11 і 12-те), відповідно, у Баку 01.07.2016 і Києві 30-31.01.2020. У плані розвитку структурних органів СМК забезпечено створення і започаткування діяльності робочих груп на головних напрямах економічного співробітництва: з питань співробітництва у сферах сільського господарства, туризму та питань приватизації.

Зовнішньоторговельні операції між Україною та Азербайджаном

Розвиток торговельно-економічного співробітництва з Азербайджанською Республікою (АР) протягом 2017-2020 років означений поступовим відновленням позитивної динаміки торгівлі товарами та послугами , яка мала місце у докризовий період 2014-2016 років.

Протягом 2017-2020 вдалося відновити позитивну динаміку експорту українських товарів до АР.

У 2020 двосторонні обсяги торгівлі товарами та послугами склали $717,2млн. (↓13,2%), експорт - $370,3 млн. (↓14,3%); імпорт - $346,9 млн. (↓11,5%), сальдо позитивне $23,4 млн. Питома вага основних товарних позицій: експорт - продукція АПК 47,3%, хімічна промисловість 15,2%, деревообробна промисловість – 13,2%, металургія – 13,0%, машинобудування – 9,6%, інше – 1,3%; імпорт - хімічна промисловість – 90,5%, АПК – 4,0%, машинобудування – 2,8%, текстильна промисловість – 0,9%, металургія – 0,9%, інше – 0,4%.

Поряд з традиційно високим рівнем постачання до АР українських товарів продовольчої групи (близько 50% експорту) посилилася тенденція збільшення обсягів фармацевтики (↑75%), продукції енергетичного машинобудування (↑60%), чорної металургії (↑11%). Протягом 2020 суттєво розширилася товарна структура експорту завдяки виходу на азербайджанський ринок нових товарних позицій (електричних машин, продукції хімічної промисловості, меблів, технічних виробів з недорогоцінних металів). У структурі імпорту з АР у 2020 диверсифікація товарних позицій відбулася завдяки збільшенню питомої ваги продукції продовольчої групи, хімічних сполук, полімерів, карбаміду, вагонної техніки для модернізації українських залізниць. Одночасно в імпорті азербайджанських товарів домінувала нафта і нафтопродукти - $196,412 млн. що складає 86% від усього обсягу імпорту.

У січні-березні 2021 р. двосторонні обсяги торгівлі товарами та послугами склали $217,6 млн. (38,5%), експорт - $89,9 млн. (↓17,3%); імпорт - $127,7 млн. (↑166,0%), сальдо $-37,8млн.

Інвестиційна сфера.

АР займає 22 місце серед усіх країн-інвесторів української економіки. Прямі інвестиції з АР до України станом на 31.12.2020 склали $168,3 млн. з приростом $700 тис. у 2020. В Україні діє 143 компаній з азербайджанським капіталом. Галузева структура азербайджанських інвестицій: оптова і роздрібна торгівля - 84%; будівництво - 7,5%; промисловість - 4,7%; операції з нерухомим майном – 1,5%; професійна, наукова та технічна діяльність – 0,7%. Галузева структура азербайджанських інвестицій: оптова і роздрібна торгівля - 84%; будівництво - 7,5%; промисловість - 4,7%; операції з нерухомим майном – 1,5%; професійна, наукова та технічна діяльність – 0,7%.

З 2013 в Україні здійснюється масштабний інвестиційний проєкт розвитку української мережі АЗС під брендом SOCAR. Станом на червень 2021 інвестовано більше $300 млн., діє 62 комплексні автозаправочні станції: найбільша кількість в Одесі й Одеській області 14, Києві й  області 13, Львівській області 8,  Черкаській області 6, Харківська області 5, також 4 нафтові бази у містах Київ, Одеса, Львів і Харків.

Проєкт викупу активів мобільного оператора «Vodafone Україна» від 24.11.2019 азербайджанською групою компаній «NEQSOL Holding» у 2021 передбачає реалізацію інвестиційного пакету $100 млн. у сфері розвитку послуг мобільного та телекомунікаційного зв’язку на українському ринку.

В АР функціонує 212 компаній з українським капіталом, діяльність яких переважно зосереджена в галузях машинобудування, хімічної промисловості, будівництва і дизайну, торгівлі, транспорту, інформаційних технологій та інжинірингу. Практика роботи українських компаній в АР свідчить, що основою їх інвестиційної діяльності є надання азербайджанським партнерам українських бізнес-проектів і залучення в азербайджанську економку високих технологій і інвестицій для їх реалізації.

З 2012 в АР функціонує українське підприємство «АвтоКапітал Азербайджан» (дочірня компанія корпорації УкрАвто, яка ексклюзивно представляє в АР німецьку компанію «Daimler AG» у сфері продажів і сервісного обслуговування всієї лінійки автомобілів Mercedes-Benz.

ТОВ «Одеське морське інженерне бюро» на Бакинському суднобудівному заводі з 2016 здійснює з азербайджанськими партнерами проект з будівництва 6 морських суден: 2 універсальні пороми типу Ro-Pax і 4 спеціальні нафтотанкери. Станом на червень 2021 введено і спущені на воду танкер «Лачін», пороми  «Азербайджан» і «Академік Заріфа Алієва». Загальна вартість проєктів $120 млн.

У плані найближчих перспектив двостороннього співробітництва створення на основі українських проектних організацій підприємств з виробництва продуктів основної хімії, а також модернізація і розвиток виробничих потужностей металургійних заводів в АР. Також, це стосується перспективних пропозицій щодо співпраці України з Азербайджаном в галузях електроенергетичного машинобудування, літакобудування і залізничної техніки.

Енергетика.

Співробітництво у сфері енергетики є головним елементом співпраці України з АР. У 2020 SOCAR поставила в Україну 1,1 млн. тонн. нафти на суму $296 млн. В енергетичному балансі України азербайджанська нафта склала 62% від загального обсягу імпортованої нафти. У січні-квітні 2021 Україна імпортувала 377,4 тис. тонн нафти на суму $142,6 млн. З лютого 2020 здійснюється транспортування азербайджанської легкої нафти територією України на ринки країн Центрально-Східної Європи з використанням нафтопровідних систем «Одеса – Броди» та «Дружба». Зокрема, у 2020 цим транзитним маршрутом здійснено транспортування нафти обсягом 900 тис. тон. до Білорусі. У січні - березні 2021 забезпечено постачання в обсязі 270 тис. тонн азербайджанської нафти.

Наразі триває підготовка до підписання Міжурядової угоди з підтримки проєкту ЄАНТК, а також у рамках проєкту транспортування азербайджанської легкої нафти територією України до НПЗ у м.Кралупи (Чехія). Започатковано опрацювання можливостей постачання азербайджанського природного газу до України в рамках реалізації міжнародного проєкту Південний газовий коридор (ПГК) у плані забезпечення диверсифікації джерел і маршрутів постачання азербайджанського природного газу до України через території Туреччини, Болгарії та Румунії.Транспорт. 

У взаємодії з Міністерством транспорту, високих технологій і зв’язку АР і секретаріатом Міжурядової комісії ТРАСЄКА забезпечено надання українським автоперевізникам 3300 дозволів для міжнародних вантажних перевезень. У плані підготовки до чергового засідання Українсько-азербайджанської комісії з питань міжнародних автомобільних перевезень внесено пропозицію щодо збільшення кількості дозволів з урахуванням взаємних потреб сторін.

У сфері авіаційних перевезень з державними авіаслужбами обох країн опрацьовувалася можливість відновлення регулярних рейсів української авіакомпанії «МАУ» та азербайджанської «AZAL» за призначеними маршрутами  Київ-Баку-Київ та Одеса-Баку-Одеса. У першому півріччі 2021 Держагентство цивільної авіації АР погодило рішення Державіаслужби України щодо призначення української авіакомпанії «Skyup Airlines» виконувати регулярні пасажирські авіаперевезення за маршрутами Запоріжжя-Баку, Харків-Баку та Львів-Баку.

У багатосторонньому форматі посилено роль України та її транспортного потенціалу у міжнародних проєктах Схід-Захід та Транскаспійського міжнародного транспортного маршруту. Здійснювались заходи дипломатичного сприяння активізації українсько-азербайджанської співпраці з удосконалення транспортно-логістичної інфраструктури України, АР і Грузії. У 2020 з Китаю до України територією АР і Грузії здійснено 13 рейсів контейнерних потягів, які прямують до польського міста Славкув і у зворотному напрямі до китайського міста Сінань. У плані посилення цього напряму співробітництва Мінінфраструктури України опрацьовує з азербайджанською стороною (ЗАТ «Азербайджанські залізниці», Азербайджанське каспійське морське пароплавство», Державна нафтова компанія АР (SOCAR) і ЗАТ «Бакинський міжнародний морський торговельний порт») можливі варіанти оптимізації логістичних маршрутів з метою збільшення обсягів вантажних контейнерних перевезень шляхом узгодження основних тарифних ставок на чорноморсько-каспійські морські вантажні перевезення.

АПК.

Азербайджанська сторона підтвердила важливість використання українських агротехнологій у галузях селекції та вирощування твердих/м’яких сортів української пшениці з адаптацією до місцевих посушливих районів АР, а також у сфері виробництва комбікормів для азербайджанського тваринництва. У рамках виконання протокольних рішень 12 засідання СМК опрацьовується питання залучення українських науково-дослідних інститутів до проєктів рекультивації і меліорації земельного фонду сільськогосподарського призначення, проєктування сучасних автоматизованих тваринницьких комплексів в АР.

Співробітництво між Україною та АР в галузі сільського господарства координується в рамках СМК. У ході першого засідання українсько-азербайджанської Робочої групи з питань сільського господарства (09.04.2021) обговорені питання: співробітництво у сферах рослинництва, виноградарства, землеробства, тваринництва, науково-технологічні розробки. Вітчизняні тваринницькі підприємства АПК зацікавлені в експорті до АР ВРХ як живою вагою, так і охолодженому стані у тушах/напівтушах, а також готові представити досвід з консалтингу у молочному скотарстві для розвитку молочної галузі в АР. Інституції НААН України мають напрацювання у різних галузях аграрної науки, які створюють додаткове підґрунтя обопільного інтересу.

Сфера харчової безпеки.

У взаємодії з державними службами харчової безпеки та відповідними інстанціями двох країн створено системний алгоритм і механізм оперативного реагування для попередження збитків основних постачальників української продовольчої продукції до АР. Підтверджено визнання 11 зразків ветеринарних сертифікатів України в АР, отримано готовність азербайджанської сторони розглянути інші пропозицій у сфері сертифікації української продукції агропромислового комплексу. Державне агентство продбезпеки АР опрацьовує звернення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів щодо подальшого розвитку двостороннього співробітництва в галузі ветеринарії з урахуванням започаткування в Україні процедури денонсації Угоди про співробітництво в галузі ветеринарії, яка була укладена 12.03.1993 р. урядами країн-членів СНД. В цілому сертифікаційні процедури погоджені в рамках установлених міжнародних стандартів і правил.

У галузі ветеринарії Державне агентство продбезпеки АР продовжує виконання процедур сертифікації за міжнародними стандартами, а також зацікавлена в обміні українським досвідом щодо впровадження сертифікаційних параметрів Європейського Союзу, розвитку приватної ветеринарної діяльності, підвищення професійної кваліфікації співробітників держагентств харчової безпеки, підготовки кадрів у сфері ветеринарії, фітосанітарії.

Ініційована українською стороною до підписання міжурядова Угода у сфері безпечності харчових продуктів передбачає створення Робочої групи з вирішення всього спектру практичних питань.

Туристична сфера.

Договірно-правову базу співробітництва в сфері туризму визначає міжурядова Угода про співробітництво в галузі туризму від 1 липня 1999. У 2019 введено в дію формат спільної Робочої групи з питань туризму, перше засідання якої проведено 18 грудня 2020 року. Визначено широкий спектр завдань з поточного порядку денного співпраці у сфері туризму. Сторони окреслили план дій і заходів на 2021 рік, зробили важливий наголос на розвитку співробітництва між регіонами України й АР. Зокрема, Львівщина, окрім традиційних послуг з оздоровлення, представила цільові пропозиції щодо медичних послуг для реабілітації людей, які були заражені коронавірусом. Одночасно керівництво Асоціації готелів Азербайджану представило на розгляд української сторони потенціал медичного та оздоровчого туризму азербайджанських комплексів у містах Нафталан, Нахічевань та Ленкорань. Представники Одеської обласної державної адміністрації та Харківської міської ради представили ключові напрями співробітництва у сфері співпраці з Азербайджаном.

АР входить до переліку ТОП - 15 країн, громадяни яких найчастіше відвідують Україну та визначентй пріоритетною країною-партнером з розвитку двостороннього співробітництва України в сфері туризму. Те саме стосується і взаємного пріоритету АР по відношенню до України.

Статистика туристичних потоків між Україною і АР за період 2016-2019 чітко підтверджує стабільно високий інтерес до всього спектру туристичного бізнесу: від культурно-історичної тематики до оздоровчого, медичного і ділового сегментів туризму. До періоду пандемії коронавірусу число азербайджанських туристів в Україні щорічно становило близько 100 тис.,  українських в АР 60 тис. У 2020 Україну відвідало 23 тис. 190 азербайджанських туристів. За попередніми оцінками, в післяпандемічний період реальний потенціал туристичних потоків між двома країнами може бути подвоєний. Цьому об'єктивно сприяють активний розвиток туристичної та готельної інфраструктури в обох країнах, розширення транспортних, в першу чергу, авіаційних маршрутів, а також майже 500-тисячна діаспора азербайджанців в Україні.

Ефективність співпраці з АР у сфері туризму залежить від застосування обома сторонами комплексного підходу його основних учасників – державних і приватних спеціалізованих санаторно-курортних і готельних комплексів, туристичних операторів та асоціацій, центральних і місцевих органів влади України, які відповідають за формування політики у сфері туризму. Ключовим напрямом цієї роботи має бути визначення та прийняття цільових рішень у відповідності до визначених галузевих і функціональних пріоритетів. Це, передусім, стосується державних програм розвитку туризму в обох країнах, цільового поєднання транспортної інфраструктури (авіаційних маршрутів) з центрами туристичної логістики, а також рекламно-інформаційної роботи з представлення туристичного продукту в рамках національних туристичних виставок і двосторонніх форумів.

Додаткові механізми  торговельно-економічної співпраці.

Розвинуто діяльність ТОВ «Торговий Дім Україна» (ТДУ) в АР і торговельної мережі «Українські продукти» (10 торгових одиниць у м.Баку та 1 в м.Гянджа). Забезпечено встановлення ефективних відносин між ТДУ та Торгово-промисловою палатою України. У рамках активізації діяльності ТДУ, як інтегрального торговельно-економічного майданчика для українського бізнесу в АР, було інвестовано $5 млн. у проєкт створення в Баку логістичного Центру «Гюздек Термінал» для надання українським та азербайджанським компаніям широкого спектру логістичних послуг. У 2020 ТДУ здійснив закупівлю продукції українських виробників на загальну суму $15 млн., а також створив об’єкти туристичної інфраструктури (5-ти зірковий готель «Shahdag Quba Hotel&SPA» і санаторій «Shahdag Quba Medikal»), які експлуатуватимуться у рамках співпраці між містами-побратимами Трускавець та азербайджанським – м.Губа. Генеральний директор ТОВ «Баку Бізнес Груп» А.Гулієв 17.12.2020 став представником ТПП України в АР і започаткував взаємодію на економічному напрямі з Почесним консульством України у м.Шемахи.

На завершальній стадії перебуває підготовка щодо створення українсько-азербайджанської Ділової ради у форматі державно-приватного партнерства, який чітко окреслює галузеві пріоритети співпраці та функціональне сприяння всім видам бізнесу обох країн.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux