Зобов'язання щодо врегулювання тривалих конфліктів, активізації діяльності ОБСЄ з питань енергетики та довкілля, зміцнення зусиль у боротьбі з транснаціональними загрозами, захисту свободи віросповідання та прав ромів, підтвердження процесу «Хельсінкі+40» для узгодження стратегічних пріоритетів ОБСЄ були серед основних підсумків 20-го засідання Ради Міністрів ОБСЄ, яке завершилося сьогодні в Києві.
Виступаючи на заключному засіданні, Діючий Голова ОБСЄ, Міністр закордонних справ України Леонід Кожара високо оцінив конструктивну атмосферу зустрічі.
"Радий, що нам вдалося дійти консенсусу з низки важливих рішень. Ми підтверджуємо свою глибоку прихильність процесу «Хельсінкі+40» і продовжуватимемо працювати разом у напрямку зміцнення ефективності та дієвості ОБСЄ, наближаючись до відзначення 40-річчя Хельсінського заключного акту", - сказав Л.Кожара.
Врегулювання тривалих конфліктів було важливою складовою роботи Українського головування протягом року. Міністр наголосив, що в нинішній заяві міністрів, яка стосується придністровського врегулювання, міститься "сильний сигнал щодо нашої спільної рішучості досягти прогресу" в напрямку всеосяжного вирішення цієї проблеми.
Міністри також позитивно відзначили нову динаміку у двосторонньому діалозі на вищому рівні між Азербайджаном і Вірменією.
Шляхом консенсусу були прийняті важливі рішення у військово-політичному вимірі, зокрема, з питань нерозповсюдження зброї масового знищення і транснаціональних загроз. Глави делегацій країн-учасниць ОБСЄ привітали прийняття першого пакету заходів по зміцненню довіри з метою зниження ризиків конфлікту, пов'язаних з використанням інформаційних і комунікаційних технологій.
"Зміцнення мандату ОБСЄ в галузі енергетики та навколишнього середовища, з особливим акцентом на сприяння підвищенню енергоефективності та поновлюваних джерел енергії, показує, що ОБСЄ йде в ногу з часом" , - сказав Діючий Голова ОБСЄ.
В економіко-довкільному вимірі були схвалені рішення, спрямовані на зменшення негативного впливу енергетичної діяльності на довкілля та на захист енергетичних мереж від природних і техногенних катастроф.
Уперше за три роки міністри прийняли рішення у сфері людського виміру, які спрямовані на захист свободи думки, совісті, релігії чи віросповідань, а також щодо поліпшення становища ромів та сінті в регіоні ОБСЄ.
"Прийнявши після значної перерви рішення у сфері людського виміру, ми продемонстрували, що ОБСЄ залишається актуальною у всіх без винятку вимірах безпеки", - підкреслив Л.Кожара. Він привітав готовність ОБСЄ активізувати зусилля у боротьбі з торгівлею людьми.
Міністр закордонних справ України привітав позитивні відгуки учасників щодо результативності Київської Міністерської зустрічі, яка завершилася прийняттям багатьох рішень з широкого кола питань порядку денного ОБСЄ.
Під час спільної з Міністром закордонних справ України прес-конференції Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Дзаньєр сказав: "Засідання Ради Міністрів сприяло формуванню довгострокового порядку денного Організації. Ми продовжуємо будувати справжню євроатлантичну та євразійську спільноту безпеки без розподільчих ліній. Очікуємо з нетерпінням продовження нашої роботи з цього питання під час майбутнього головування Швейцарії та Сербії, відповідно, у 2014 та 2015 роках".
З переліком рішень і заяв, прийнятих за результатами 20-го засідання Ради міністрів ОБСЄ, можна ознайомитися за адресою http://www.osce.org/event/mc_2013.
Довідково: у рамках засідання Українське головування забезпечило ухвалення цілу низку рішень, зокрема:
Декларації щодо продовження процесу «Хельсінки+40».
Заяви щодо Постійної конференції з політичних питань у рамках переговорного процесу з придністровського врегулювання у форматі «5+2».
Міністерської заяви щодо Нагорного Карабаху (такий документ вдалося узгодити вперше в історії Організації).
Щодо легких озброєнь та стрілецької зброї, а також про запаси звичайних боєприпасів.
Щодо оновлення принципів ОБСЄ 1994 р., які регулюють нерозповсюдження зброї масового знищення.
Щодо зменшення негативного впливу на довкілля діяльності в сфері енергетики.
Щодо захисту енергетичних мереж від природних і техногенних катастроф.
Щодо свободи думки, совісті, релігії чи віросповідання.
Щодо посилення зусиль ОБСЄ у сфері виконання Плану дій з покращення ситуації ромів та сінті на просторі ОБСЄ з особливою увагою до проблем жінок та молоді ромів.
Щодо боротьби з торгівлею людьми.
Декларації щодо посилення діяльності ОБСЄ у сфері протидії транснаціональним загрозам.
Рішення в ОБСЄ ухвалюються на основі консенсусу всіх 57 держав-учасниць.