• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Azərbaycan
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Азербайджаном
Опубліковано 23 серпня 2012 року о 19:16

Співробітництво у культурно-гуманітарній сфері визначається традиційно тісними зв’язками між народами двох країн та відіграє важливу роль як один із чинників поглиблення відносин дружби, взаєморозуміння та співробітництва між Україною та Азербайджаном.

 • у сфері культури та мистецтва

Правовою основою забезпечення розвитку двосторонньої взаємодії у цій сфері є Угода про співробітництво в галузі культури та мистецтва між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури Азербайджанської Республіки, укладена у 1997 р. У 2016 р. сторонами була підписана Програми співробітництва у сфері культури та мистецтв між Міністерством культури України та Міністерством культури і туризму Азербайджанської Республіки на 2016-2020 роки. Цим документом передбачено заохочення на державному рівні в обох країнах розвитку співробітництва між закладами культури і мистецтва шляхом: створення умов для проведення виступів і гастролей українських та азербайджанських діячів культури і мистецтва, музичних і танцювальних колективів; участь фахівців у галузі культури і мистецтва у міжнародних фестивалях, конкурсах, виставках, симпозіумах, конференціях, семінарах та інших культурних заходах, що проводитимуться на території України та Азербайджану; обмін художніми та фото виставками; обмін досвідом в галузі захисту, збереження та реставрації культурної спадщини та історичних пам'яток; співпрацю у сфері музейної та бібліотечної справи; сприяння прямим контактам між діячами, закладами культури і мистецтва, а також установами, відповідальними за охорону та збереження культурних цінностей; інші форми співробітництва в галузі культури.

У контексті надання сприяння розвитку двосторонньої співпраці у цій сфері Посольство України підтримує активні контакти з провідними музеями Азербайджану, участь вітчизняних митців у проведенні виставкових заходів, а також взаємодіє з державним Центром перекладів Азербайджану в контексті видання азербайджанською мовою творів української літератури. Особлива увага приділяється втіленню спільних культурно-мистецьких проєктів, розширенню зв’язків між інституціями та відомими діячами двох країн в цій галузі.

В Азербайджані встановлені скульптури на честь видатних діячів України, зокрема: барельєф Т.Г.Шевченка в м.Закатала (відкрито у 2007 р., 28.06.2019 р. за ініціативи ПУ в АР проведено реновацію пам’ятника), погруддя Л.Українки в Карадазькому районі м. Баку (2006 р.), пам'ятник Т.Г.Шевченку в одному із центральних районів столиці Азербайджану (у 2008 р. відкрито Президентами  України та Азербайджану). Також меморіальну дошку встановлено на одному з будинків в центрі столиці Азербайджану, де у 1919-1920 рр. була розташована Особлива дипломатична місія Української Народної Республіки (відкрита у 2009 р. під час офіційного візиту Президента України до Азербайджану).

 • у сфері освіти

 Сфера освіти традиційно є одним із найбільш динамічних напрямів співробітництва між Україною та АР, що обумовлено високим інтересом азербайджанської молоді до навчання в Україні, а також авторитетом української вищої освіти, традиційними зв’язками між навчальними закладами двох країн. Незважаючи на тимчасову окупацію РФ частини території України, яка спричинила певний відтік азербайджанських студентів, їх кількість у ВНЗ України у 2019 р. становила 6 тис. 228 особи, що стало третім показником серед іноземних студентів в Україні. Співпраця між двома країнами у цій сфері регулюється на основі Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської Республіки про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту та вчені звання, яку було укладено у 2000 р.

Українсько-азербайджанське співробітництво у цій сфері продовжує розвиватися як у рамках взаємодії між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти Азербайджанської Республіки, так і шляхом розширення зв’язків між навчальними закладами двох країн, заохочення обміну студентами та викладачами, проведення спільних науково-практичних заходів тощо. Так, лише протягом 2019 р. вищими навчальними закладами двох країн укладено документи про співробітництво, зокрема: Київським національним та Азербайджанським державним університетами будівництва і архітектури; Інститутом міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т.Шевченка та Харківським національним юридичним університетом ім. Я.Мудрого з Університетом «Азербайджанська дипломатична академія»; Національним аерокосмічним університетом ім. М.Жуковського («ХАІ») та Національною авіаційною академією Азербайджану.

На даний час підготовку фахівців-українознавців в АР, здійснює Бакинський слов'янський університет (БСУ). Також, згідно з угодою про співпрацю між БСУ та Полтавським університетом економіки і торгівлі, у 2011 р. в українському ВНЗ відкрито Центр азербайджанської мови і культури, а в 2013 р. такий центр був відкритий у Київському національному лінгвістичному університеті.

За сприяння Посольства України в Азербайджані, у жовтні 2019 р. було відновлено українську недільну школу, що функціонує (спочатку – у тестовому режимі) в приміщенні Українського культурно-освітнього центру при БСУ. З жовтня 2019 р. у м.Сумгаїт розпочав роботу новостворений український культурно-освітній центр «Джерело» та недільна школа «Української громади ім.І.Франка у м.Сумгаїт».

На веб-сторінці Посольства України створено окремий розділ про умови навчання іноземців в Україні та стосовно українських навчальних закладів, з метою їх популяризації в АР.

 • у сфері спорту

Україна та Азербайджан мають давні та тісні спортивні контакти, які на даний час продовжують активно розвиватися, у т.ч. за сприяння та підтримки відповідних державних органів обох країн.

Зокрема, з метою інтенсифікації двосторонніх спортивних та молодіжних обмінів у 2019 р. підписано Програму співробітництва у сфері фізичної культури і спорту між профільними міністерствами двох країн на 2019-2020 рр. У рамках реалізації цього двостороннього документу українські та азербайджанські спортсмени регулярно беруть участь у міжнародних змаганнях, які проводяться в обох країнах, розвиваються активні зв’язки між спортивними федераціями та іншими об’єднаннями, які діють у цій сфері, а також контакти між спортсменами двох країн.

У цьому контексті важливе значення мало підписання у 2017 р. в м.Баку президентом Національного олімпійського комітету України С.Бубкою і віце-президентом Національного олімпійського комітету Азербайджану Ч.Гусейнзаде Меморандуму про взаєморозуміння в галузі спорту між Національним олімпійським комітетом України та Національним олімпійським комітетом АР. Зазначений документ визначає напрями співпраці сторін в рамках розвитку олімпійського руху.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux