• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Azərbaycan
Українці в Азербайджані
Опубліковано 18 жовтня 2012 року о 00:05

Відповідно до перепису населення, проведеного в Азербайджанській Республіці в 2009р. в Азербайджані проживає близько 21,5 тис. осіб – етнічних українців. Разом з цим у період з 21.12.2011р. до 03.12.2018р. в Азербайджанській Республіці лише 74 особи отримали статус «Закордонного українця». Водночас, за поданням ПУ в АР, Нацкомісією з питань закордонних українців прийнято такі рішення: 29.10.2016р. було відмовлено у наданні такого статусу громадянину АР Е.Беленко у зв’язку з його участю у громадській організації азербайджанського козацтва (є філією російського козацтва в АР); 09.12.2016р. позбавлено такого статусу громадянку АР, керівника т.зв. Сумгаїтського міського відділення «Української громади в Азербайджані ім. Т.Шевченка» Н.Яндарову через її антиукраїнську діяльність. На даний час кількість громадян Азербайджану, які ототожнюють себе з українським походженням (тобто задіяні в українських діаспорських організаціях) не перевищує 2000 осіб.  

В Азербайджані існує три діаспорські організації:

- «Українська громада в Азербайджані ім. Т.Шевченка» (УГА), зареєстрована у 1997р. громадянин АР О.Ф.Зарічний вважає себе головою Ради УГА.

Проте, Міністерство юстиції АР не визнає перевибори УГА від 31.03.2012р. та від 01.07.2017р. такими, що відбулися відповідно до законодавства АР. Відповідно, обрання О.Ф.Зарічного головою УГА не вважається правочинним в АР.

Окрім суттєвих порушень законодавства АР, згадана організація також характеризується тим, що у керівництва та більшості членів УГА відсутня принципова позиція щодо засудження агресії РФ проти України та російської підтримки бойовиків на Донбасі. О.Ф.Зарічний в особистій якості формально демонструє підтримку суверенітету України, проте жодним чином не відстоює цю позицію та засудження РФ серед активу УГА, намагаючись і надалі шляхом балансування, на вимогу прихильників проросійської позиції в громаді, залишатися на своїй посаді.

Не зважаючи на заперечення з боку ПУ в АР, засідання О.Ф.Зарічний та актив УГА проводять виключно в приміщенні проросійської організації «Солідарність» під прапорами країни-агресора РФ, портретами В.Путіна і Д.Медвєдєва, фото-стендами проросійської організації казаків Азербайджану.

Згадана організація практично втратила авторитет серед українців АР і знаходить підтримку лише серед незначної частини українців - вихідців з України радянського періоду. Відтак, УГА не здійснює будь-якої просвітницької роботи. Неодноразові заклики та пропозиції з боку ПУ в АР проводити спільні заходи із засудження агресії РФ проти України залишаються без відповіді з боку керівництва цієї громадської організації.

 

- «Український конгрес Азербайджану» (УКА), зареєстрований у 2012р. Його першим Головою був громадянин АР українського походження І.І.Яковенко. З лютого 2016р. головою Правління УКА є Ю.Л.Осадченко.

УКА пройшов офіційну реєстрацію змін керівного складу громади в Мінюсті АР і, таким чином, діє у відповідності до місцевого законодавства. 

14.07.2016р. в Баку Президент України П.О.Порошенко провів зустріч з активом УКА під час офіційного візиту в АР.


За підтримки ПУ у 2017р. в м.Сумгаїт (близько 35 км від м.Баку), було створено окрему українську громадську організацію «Українська громада ім.І.Франка у м.Сумгаїт» (зареєстрована Міністерством юстиції АР 31 жовтня 2017р.). Очолює українську громаду у м.Сумгаїт  Т.Мусаєва, яка є громадянкою АР та етнічною українкою. Згадана організація активно долучається до усіх заходів ПУ, які проводяться разом з УКА в підтримку територіальної цілісності України і засудження Росії, як країни-агресора.

За сприяння ПУ в АР у 2018р. забезпечено створення інтернет-ресурсу організації (www.ukrdiaspora.az).

З метою увіковічення та популяризації української культури, в Азербайджані встановлені відповідні скульптури на честь видатних діячів та подій України, зокрема, барельєф Т.Г.Шевченка в м.Закатала (офіційно відкритий у червні 1979р.), погруддя Л.Українці, що встановлено у 2006р. в Карадазькому районі міста Баку, пам'ятник Т.Г.Шевченку, що у червні
2008р. був відкритий в одному із центральних районів столиці Азербайджану Президентами України та Азербайджану, а також меморіальна дошка на фасаді будинку в центральній частині азербайджанської столиці, де у 1919-1920рр. була розташована Особлива дипломатична місія Української Народної Республіки, відкриття якої відбулося в рамках офіційного візиту Президента України до Азербайджанської Республіки (квітень 2009р.).

Діяльність азербайджанських українців є важливою складовою по зміцненню відносин дружби та стратегічного партнерства між Україною та Азербайджаном.

Посольство України в Азербайджанській Республіці надає всебічне сприяння в розвитку української національної культури, мови, традицій, а також забезпечує підтримку зв’язків українців Азербайджану з їх історичною Батьківщиною.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux