Кримський півострів, який є невід'ємною частиною України, окупований російськими військами в результаті акту агресії з боку Росії. Україна не визнає анексію Криму і в цьому з нею солідарно світове співтовариство.
Так, прийняття 27 березня ц.р. більшістю голосів на засіданні Генеральної Асамблеї ООН резолюції «Територіальна цілісність України» ( 100 голосів - «за», 11 - «проти») є підтвердженням однозначної підтримки з боку міжнародної громадськості суверенітету, політичної незалежності, єдності і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.
Ще одним яскравим прикладом міжнародної підтримки є прийняття 9 квітня ц.р. на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи Резолюції 1988 (2014) «Розвиток останніх подій в Україні: виклики функціонуванню демократичних інститутів» (152 голоси - «за», 26 - «проти»), текст якої містить такі сигнали:
- Повна підтримка законності нової влади в Україні та легітимності її рішень;
- Рішуче засудження порушення Російською Федерацією суверенітету та територіальної цілісності України, а також використання військової сили;
- Референдум з приєднання до Росії, що відбувся 16 березня 2014р . в Криму та м.Севастополь, суперечить конституції України і Автономної Республіки Крим і не визнається Радою Європи;
- Дії російських військових сил на півострові Крим, а також явні загрози військових дій в інших регіонах України є прямим порушенням міжнародного права, в т.ч. Статуту ООН, Гельсінського Заключного Акту ОБСЄ 1975 року, Статуту Ради Європи, а також зобов'язань Росії, які вона прийняла при вступі до Ради Європи;
- Неприйнятність федералізації України, оскільки вона «може суттєво послабити єдність і стабільність країни»;
- Занепокоєність з приводу великої концентрації російських військових на кордоні з Україною ;
- Занепокоєність з приводу збільшення числа обґрунтованих повідомлень про порушення прав етнічних українців і кримськотатарської меншини в Криму після його анексії Росією;
- Заклик до всіх ЗМІ утримуватися від необґрунтованих публікацій та висвітлення подій в Україні та її регіонах неупереджено і відповідно до фактами.
Також 10 квітня 2014р . за результатами дебатів під час сесії ПА РЄ було прийнято Резолюцію 1989 (2014) щодо представницьких прав делегації РФ в ПА РЄ, яких вона позбавляється. Зокрема, до кінця 2014р . парламентська делегація Росії буде позбавлена права голосу, права роботи в Президентському комітеті, в структуру якого входять Президент та керівники політичних груп ПА РЄ, а також Бюро та Постійному комітеті Асамблеї. Члени російської делегації в ПА РЄ не зможуть брати участь у роботі спостережних місій зі спостереженням за виборами. Крім зазначеного, Асамблея залишає за собою право розглянути у січні 2015р. питання про повне припинення повноважень російської делегації в ПА РЄ у разі, якщо рішення щодо анексії Криму не буде скасоване.
Зазначене ще раз свідчить про серйозну підтримку, яку світова спільнота надає Україні. Водночас Україна зацікавлена в прямому політичному діалозі з РФ, нормалізації відносин з Росією за умови деокупації частини суверенної території України в Автономній Республіці Крим та виведення збройних сил РФ за межі території України.
11 квітя 2014р. |
Посольство України в Азербайджанській Республіці
|