Реакція міжнародного співтовариства на агресію РФ проти України
Реакція міжнародного співтовариства на агресію РФ проти України
Опубліковано 29 серпня 2014 року о 11:03
Президент Литви Д.Грібаускайте (Twitter): «Литва рішуче засуджує військове вторгнення Росії в Україну. Це загроза міжнародному миру і безпеці». МЗС Литви (офіційна заява): суворо засуджує розпочату Російською Федерацією очевидне військове вторгнення її збройних сил на територію України. «Такими діями РФ грубо порушує норми і принципи міжнародного права, домовленості, досягнуті у ході міжнародних зустрічей, відкрито топче суверенітет і територіальну цілісність України, створює загрозу для усього регіону. Литва вимагає негайно вивести військові сили, озброєння та техніку з території суверенної України і припинити будь яку підтримку сепаратистів на сході України. Не маємо сумніву, що безперестанний і все інтенсивніший потік зброї і озброєних військових угрупувань з території Російської Федерації до Східної України і дії військових сил Росії на території України отримають належну відповідь від міжнародної спільноти і її інституцій».
Міністр закордонних справ Латвії Е.Рінкевичс (Твіттер): "Російське вторгнення в Україну повинно бути розцінено Радою безпеки ООН як акт агресії, ООН має реагувати відповідно, це - війна".
Президент Франції: "Якщо з’ясується, що російські військові присутні на українській землі, це буде нестерпно і неприйнятно…» " "Європа буде зберігати (санкції) і навіть збільшуватиме їх, якщо ескалація зростатиме".
Міністр закордонних справ Швеції К.Більдт (Твіттер): «Зараз ми вочевидь спостерігаємо бої між регулярними силами Росії та України. Існує чітка назва цього".
Міністр закордонних справ Канади Дж.Бейрд (26.08, Твіттер): «Російські акти агресії та залякування по відношенню до України вимагають колективної реакції».
Офіційний представник Держдепартаменту США Дж. Псакі (27.08):"Всі дані вказують на те, що зараз йде контрнаступ російських військових на Донецьк і Луганськ"; російська влада при цьому обманює власних солдатів та їхні сім'ї. Посол США в Україні Дж. Пайєтт (Твіттер): «Тепер більша кількість російських військ безпосередньо залучена у військових діях на території України».
Президент Грузії Г.Маргвелашвілі закликав міжнародну спільноту докласти усіх зусиль, щоб уникнути нової війни в Європі. «Ми вкрай обурені ситуацією, яка склалася в Україні. Територіальна цілісність ще однієї європейської держави перебуває у небезпеці. Міняти державні кордони шляхом грубого втручання зовнішньої сили і військової агресії неприпустимо. Грузія підтверджує підтримку територіальній цілісності і суверенітету України».
НАТО розмістила на офіційному сайті супутникові знімки російської військової техніки, яка перетинає кордон України. Речник альянсу О.Лунгеску: "Нові супутником знімки демонструють, що війська РФ беруть участь у військових операціях всередині України". На 29.08 заплановане екстрене засідання Комісії Україна-НАТО.
Міністр закордонних справ Польщі Р.Сікорський (під час виступу на радіо): "Нам потрібен перегляд відносин з Росією. Країна, яка вдається до агресії проти іншої європейської країни-сусіда, не може розраховувати, що ми повернемося до відносин business as usual"; “це точно агресія”; “запровадження економічних санкцій проти РФ націлене на досягнення результатів у більш довгостроковій перспективі, а Україна потребує допомоги вже сьогодні”; “найбільше Україні можуть допомогти США”.
10. Міністр закордонних справ Норвегії Б.Бренде висловив стурбованість повідомленням про зростання потоку військової техніки та військ через кордон з Росії в Україну. «Останніми днями з'явилися також повідомлення про бої південніше Луганська. З них чітко зрозуміло, що російські війська беруть участь у дестабілізації. Це абсолютно неприйнятно і є подальшою ескалацією конфлікту.» Збільшення російської військової присутності "явно суперечить" словам Президента РФ В.Путіна, який під час нещодавнього саміту в Мінську пообіцяв, що Росія допоможе відновити довіру в переговорному процесі. Планує 30.08 разом з Міністром Кабінету Міністрів, Міністром у справах Європейського економічного простору та відносин з ЄС В.Хельгесен відвідати Київ.
Прем'єр-міністр Великобританії Д.Кемерон (Reuters): «Росія повинна зупинити переміщення бронетехніки через її кордон в Україну і стати на шлях політичного врегулювання конфлікту - або поплатитися новими санкціями».
Канцлер ФРН А.Меркель: ситуація погіршилася; на засіданні Європейської Ради 30 серпня буде обговорена можливість запровадження Євросоюзом нових санкцій проти РФ.
Міністр закордонних справ Естонії У.Пает: Естонія засуджує військове вторгнення Росії в Україну, яке порушує суверенітет та територіальну цілісність України. „Росія – безпосередня сторона у східноукраїнському конфлікті та повинна нарешті сама визнати це”. Керівництво Росії все ще заперечує участь в кровопролитті на Сході України, тоді як в Україні загинули або постраждали сотні російських військових.
Офіційна заява Уряду Іспанії: «Уряд Іспанії вкрай стурбований інформацією щодо вчорашнього і сьогоднішнього вторгнення російських збройних сил на територію України. Такі дії є кричущим порушенням суверенітету, незалежності, єдності і територіальної цілісності України… Виведення військових підрозділів РФ, які згідно з цією інформацією перебувають на території України, є необхідною умовою для продовження вжиття міжнародною спільнотою зусиль з метою політичного вирішення конфлікту, що б поклало край кровопролиттю в Україні».
Президент Румунії Т.Бесеску: «…Румунія не вважає, що стався військовий напад на Україну. Військовий напад означає військові частини, військові з’єднання, авіацію, інші категорії збройних сил, які нападають на певну територію. Ми не є свідками такого нападу. Те, що відбувається на сході України є суттєвою ескалацією підтримки, яку РФ надає сепаратистам… Румунія засуджує дії РФ, спрямовані на підтримку сепаратистів... ЄС має найрішучіше підтримувати вирішення безпекової кризи шляхом відновлення законною українською владою контролю в областях, окупованих незаконними збройними формуваннями».
Генеральний секретар ООН Бан Кі-мун: занепокоєний небезпечною ескалацією кризи в Україні, пов’язаною з повідомленнями про поширення насильства у східних регіонах країни біля кордону з Росією. Закликав продовжити переговори для пошуку мирного розв’язання конфлікту. Усі повинні зробити свій внесок у цей процес з дотриманням суверенітету і територіальної цілісності України.
Прем’єр-міністр Італії М.Ренці у телефонній розмові з президентом РФ В.Путіним: Введення російських військ на територію України є актом неприпустимої ескалації, яка матиме дуже серйозні наслідки.