• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Azərbaycan
Відзначення Дня пам’яті та примирення
Опубліковано 09 травня 2015 року о 08:42

У контексті відзначення Дня пам’яті та примирення, 08 травня ц.р. Посольство України в Азербайджанській Республіці організувало проведення відповідного тематичного Круглого столу, участь в якому взяли представники Інституту історії Національної Академії Наук (НАН) Азербайджану, представники організації ветеранів війни, праці та збройних сил, ветерани Другої світової війни, представники Української громади в АР, а також журналісти провідних ЗМІ Азербайджану.

В ході проведення Круглого столу Посол України в АР Олександр Міщенко поінформував присутніх про зміст Указу Президента України №169/2015 від 24.03.2015р. «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни», а також прийнятих 9 квітня ц.р. Верховною Радою України низки законів, які направлені на зміцнення державної політики щодо відновлення історичної пам’яті та справедливості, декомунізації України та офіційне засудження тоталітарних режимів та їхньої злочинної діяльності, з метою уникнення повторення злочинів минулого та недопущення поширення ідей нетерпимості та нацизму.

При цьому Посол зауважив, що ухвалення вказаних законів не суперечить зобов'язанням України по виконанню міжнародних договорів щодо ліквідації наслідків Другої світової війни 1939-1945 рр., здійсненню будівництва і збереження визначних пам'яток в місцях поховань загиблих в роки Другої світової війни воїнів. Також, в умовах військової агресії Російської Федерації проти незалежності України і тотальної кремлівської пропаганди проти всього українського, вказані закони є складовими забезпечення територіальної цілісності і національної безпеки України.

Окрім цього, Послом було особливо наголошено на тому, що основною причиною розв’язання Другої світової війни та великих людських втрат, що зазнала як Україна, так і в цілому Європа, було потакання з боку тогочасної міжнародної спільноти функціонуванню тоталітарних режимів на території комуністичного Радянського Союзу та нацистської Німеччини, а також провальна зовнішня політика тодішнього керівництва СРСР на чолі з Й.Сталіним, який через укладання з керівництвом нацистської Німеччини у серпні 1939 року відповідних таємних домовленостей щодо розподілу сфер впливу у Європі, та здійснення нападу 17 вересня 1939 року на Польщу, фактично стимулював початок Гітлером Другої світової війни.

Разом з цим, на тлі триваючої військової агресії Росії проти України, Послом було акцентовано увагу присутніх на існуванні фактичних історичних паралелей щодо дій сучасного керівництва Росії, яке, нехтуючи інтересами власного народу, веде загарбницьку політику по відношенню до України та інших країн пострадянського простору.

Водночас, як зауважив О.Міщенко, виходячи з тієї величезної ціни, яку заплатив український народ за Перемогу над нацизмом в Другій світовій війні, дії України по відновленню історичної пам'яті жодною мірою не направлені на переписування історії Другої світової війни і відмови від засудження злочинів нацизму, як це описується в сучасній офіційній російській пропаганді.

Усі учасники дискусії позитивно сприйняли наведену інформацію щодо справжніх причин Другої світової війни та аргументації щодо недопущення подібних подій в майбутньому.

Разом з цим, представники НАН Азербайджану відзначили про існування розуміння дій України, направлених на відновлення та розповсюдження інформації щодо дійсних історичних подій, оскільки зазначена проблематика є актуальною також для Азербайджану у контексті відновлення історичної справедливості щодо відзначення значного внеску АР у спільну перемогу над нацизмом.

Зокрема, радянської пропагандисткою машиною майже не згадувався той факт, що Азербайджан був основним джерелом для забезпечення нафти та ресурсів бойової техніки Радянської Армії, а також здійснював лікування та відновлення поранених воїнів у розгорнутих на його території під час війни 76 військових шпиталях. У цьому контексті, Азербайджаном здійснюється активна робота по відновленню історичної справедливості щодо здійсненого з боку тодішньої АзРСР вкладу у Перемогу над нацизмом, прикладом чого є демонстрація протягом останнього місяця на провідних світових історичних каналах документального фільму про важливу роль азербайджанської нафти на шляху до Перемоги 1945 року.

Окрім цього, вчені НАН АР наголосили на певній «міфологічності» підходу до вивчення та викладання сучасної історії в колишньому СРСР і в інших, не пов’язаних з Другою світовою війною, аспектах та викривленні дійсності, прикладом чого є радянський міф про «26 бакинських комісарів».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux