• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Azərbaycan
Прес-реліз Посольства України в Азербайджанській Республіці, присвячений Дню Конституції України
Опубліковано 27 червня 2015 року о 14:17

День Конституції України є державним святом, яке щорічно відзначається на честь ухвалення Конституції незалежної України. Основний Закон Держави Україна був ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція України набула чинності з дня її прийняття.

Чинна Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а XV розділ містить 16 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула.

Перша українська Конституція була створена Гетьманом Війська Запорозького Пилипом Орликом у 1710 році. Вона вважається першою українською Конституцією, а також однією із перших конституцій у Європі. Документ було складено давньоукраїнською мовою та латиною. Латиномовна копія Конституції Пилипа Орлика ХVIII століття зберігається в Національному архіві Швеції, україномовна - у Російському державному архіві.

30 вересня 2010 року Конституційний Суд України скасував конституційну реформу 2004 року, повернувши чинність положень Основного Закону, схваленого парламентом 1996 року. Таким чином, Україна повернулася до президентсько-парламентської форми правління.

21 лютого 2014 року Верховна Рада України конституційною більшістю ухвалила закон про повернення і дію Конституції 2004 року, яка встановлює в Україні парламентсько-президентську форму правління.

У рамках проведення Конституційної реформи у березні 2015 року в Україні було створено Конституційну комісію на чолі з Головою Верховної Ради України В.Гройсманом. 

6 квітня 2015 року під головуванням Президента України П.Порошенка відбулося перше засідання Конституційної комісії, під час якого було прийнято рішення про створення трьох робочих груп за пріоритетними напрямками реформування – децентралізації, удосконалення конституційних засад правосуддя та конституційного регулювання прав, свобод і обов’язків людини та громадянина.

Одним з найголовніших завдань Конституційної реформи в Україні є децентралізація влади та реформа місцевого самоврядування, яка передбачатиме передачу влади на місця – територіальним громадам. Серед важливих пріоритетів Конституційної реформи є також зміцнення та забезпечення незалежності судової влади.

19 червня 2015 року законопроект про внесення змін до Конституції України у частині децентралізації був представлений Спікером Верховної Ради України на розгляд Венеціанської комісії.

Згаданий законопроект передбачає, що базовим рівнем місцевого самоврядування буде визначено громаду, якій будуть «максимально передані» повноваження та фінансові ресурси. Запроваджується трирівнева система місцевого самоврядування із відповідним рівнем компетенції для виконання необхідних завдань.

У рамках забезпечення ефективного контролю з боку центральної влади, як одного з ключових принципів децентралізації, передбачається право Президента України щодо розпуску місцевої ради у випадку її виходу за межі повноважень і порушення суверенітету, територіальної цілісності та національної безпеки держави.

Прес-служба Посольства України в Азербайджанській Республіці

м Баку, 27 червня 2015р.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux