16 липня 1990 року Верховною Радою Української PCP була прийнята Декларація про державний суверенітет України. Цей історичний документ став предтечею ухваленого роком пізніше Акта проголошення незалежності України.
Згідно з цим документом єдиним джерелом державної влади визнавався народ, Верховна рада УРСР могла виступати тільки від його імені, а територія України в існуючих кордонах проголошувалася недоторканною.
У преамбулі Декларації проголошувалося "верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність, рівноправність у зовнішніх зносинах".
У своєму зверненні до Українського народу Президент України П.Порошенко з нагоди 25-ї річниці проголошення Декларації про державний суверенітет України зазначив: «Прийняття Декларації відбулося за підтримки абсолютної більшості народних депутатів. 355 представників різних парламентських сил висловили своє ставлення не тільки до доленосного задуму, а й до головних засад майбутньої незалежної України. Визначення державних кордонів, які не могли бути змінені без згоди народу республіки, можливість самостійно вирішувати справи свого державного життя, і, нарешті, проголошення економічної самостійності - найбільш вагомі принципи, закладені у текст документа».
У той період вітчизняної історії Декларація стала вагомим чинником консолідації для парламенту та всього Українського народу, який прагнув змін у своєму житті.
Президент також підкреслив: «Сьогодні Україна знову переживає вирішальні часи. Щоб пройти крізь складні випробування зовнішньою агресією, подолати негативні наслідки втручання деструктивних сил у внутрішнє життя нашої країни, необхідне єднання і політичних еліт, й усього суспільства. Справа захисту територіальної цілісності держави та водночас розбудови мирних сфер її життєдіяльності потребує максимальної самовіддачі кожного з нас».
Того дня Верховна Рада проголосила право країни на власні збройні сили, внутрішні війська, органи державної безпеки. Україна брала зобов'язання не поширювати, не виробляти і не нарощувати ядерну зброю.
Декларація проголошувала, що Україна має своє громадянство, де «всі громадяни рівні перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять». Громадяни всіх національностей становлять народ України.
У своєму зверненні Петро Порошенко наголосив: «Я вірю в мудрий і героїчний Український народ. Переконаний, об’єднаними зусиллями ми вистоїмо у боротьбі з агресором, змінимо країну та будемо твердо торувати свій шлях у сім’ю розвинених демократичних народів».
16 липня 2015 р. Прес-служба Посольства України
м. Баку в Азербайджанській Республіці