• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Azərbaycan
Круглий стіл на тему «Великий терор в СРСР - масові політичні репресії. Історичні реалії голодомору в Україні 1932-1933 рр.»
Опубліковано 27 листопада 2015 року о 18:03

27 листопада 2015 р. Посольство України в Азербайджанській Республіці спільно з Національною академією наук (НАН) Азербайджану провели круглий стіл на тему «Великий терор в СРСР - масові політичні репресії. Історичні реалії голодомору в Україні 1932-1933 рр.», під час якого також відбулася презентація книги американського історика, професора Єльського університету Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним».

У зазначеному заході взяли участь представники наукових кіл, політологи, журналісти, дипломати представники української діаспори в АР.

Круглий стіл відкрила професор, доктор наук, член-кореспондент НАН Азербайджану, академічний секретар Департаменту суспільних наук НАНА - пані Наргіз Ахундова. Вона зазначила, що книга американського дослідника Т.Снайдера присвячена трагічним подіям в історії країн Східної Європи, колишнього Радянського Союзу, а також Голодомору в Україні, розповіла про проблему та книгу.

Посол України в Азербайджані Олександр Міщенко у своєму виступі поінформував присутніх щодо жахливої політики керівництва СРСР тих років і трагедії, яка забрала 8,7 млн. життів в СРСР, з них в Україні більше    4-х мільйонів. Він зазначив, що комуністичний режим намагався не тільки приховати правду про Голодомор в Україні, але і назавжди знищити крихти пам'яті про цей злочин. "Небезпечним було не тільки писати про це в пресі, але навіть згадувати в приватних щоденниках. Будь-який необережний запис міг зруйнувати життя, вилитися в десятиліття таборів ГУЛАГу» - заявив Посол. Однак, незважаючи на всі небезпеки, у важкі часи знаходилися люди, які, відчуваючи свою відповідальність перед майбутніми поколіннями, не могли мовчати, намагалися розповісти правду. У зв'язку з цим, О.Міщенко підкреслив про обов’язок кожного з нас пам'ятати ці страшні події і не допустити подібного в майбутньому. Було відзначено, що злочинна політика комуністичного режиму завдала шкоди не тільки українському народові, але й іншим народам СРСР, зокрема азербайджанському. Представляючи книгу американського історика, професора Т.Снайдера, Посол зазначив глибину і професіоналізм автора у висвітленні даної теми. Проводячи паралель між минулим і сьогоденням, О.Міщенко підкреслив, що замовчування проблеми, неналежне її висвітлення і, відповідно, відсутність засудження дій тієї влади, стало наслідком нинішньої агресивної політики сьогоднішнього керівництва Росії проти України. Говорячи про штучно створені Кремлем конфлікти на території Азербайджану, Грузії, Молдови та України Посол підкреслив, що будь-яка країна-агресор повинна понести покарання. У контексті російської агресії проти України, О.Міщенко особливу увагу акцентував на тому, що спроби російських ідеологів представити Майдан як «проект Заходу», зокрема США чи ЄС, не відповідає дійсності: українці вийшли боротися і вмирали за свою свободу і право самостійно вирішувати долю своєї країни. Так само, як Студентська революція 1990 року, яка ще відома під назвою «Революція на граніті», що почалася в жовтні 1990 р і стала першим успішним ненасильницьким політичним протестом проти чинної комуністичної влади в УРСР, поштовхом до демократизації українського суспільства. Революція на граніті стала переломним моментом в утвердженні незалежності України, а молоде покоління вже на початку 90-х років показало своє бажання і відстояло право жити у вільній демократичній країні. Також Посол розвінчав міф, створений російським телебаченням, про «хунту», «карателів» і «бандерівців» в Україні, обґрунтовуючи це тим, що ніхто з азербайджанців або представників інших країн, які відвідали Україну, нічого подібного ні в Києві, ні в інших містах західної України не спостерігали під час своїх візитів.

Крім того, О.Міщенко поінформував присутніх про результати останніх наукових досліджень, проведених українськими та зарубіжними вченими, які свідчать про те, що Голодомор в Україні був різновидом «зброї масового ураження», яку більшовицька влада задіяла проти українського селянства, що опиралося політиці колективізації, продрозкладки, насильницького видворення населення в Сибір і регіони Середньої Азії. Дослідники стверджують, що на території України було близько 500 народних повстань, які були подавлені владою з особливою жорстокістю.

Також Посол О.Міщенко навів цифри, що свідчать про Голодомор в Україні, як геноцид проти українського народу. Зокрема, в пік Голодомору в Україні, який припав на червень 1933 р., від голоду вмирало 24 людини -щохвилини, 1440 чоловік - щогодини, майже 34 000 - щодня. Всього, тільки за 1 місяць загинуло більше 1 мільйона чоловік!

Потім слово взяв Старший науковий співробітник Інституту прав людини М. Беккер, який здійснив презентацію книги Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним» і зачитав доповідь щодо досліджень автора. М.Беккер позитивно оцінив роботу американського історика, яка дає чітке уявлення про злодіяння, вчинених комуністичним режимом СРСР проти народів власної країни.

В обговоренні вищевказаної теми також взяла участь провідний спеціаліст Інституту історії НАН Азербайджану А.Джеферлі, яка висловила слова підтримки українському народові і поінформувала присутніх про масові репресії в Азербайджані комуністичної влади СРСР в 20-30-х рр. двадцятого сторіччя. Дану тему продовжив Доктор філософії з історії, старший науковий співробітник Інституту історії ім. А.А. Бакіханова НАН АР - І.Ніфталіев, який відзначив схожість дій влади СРСР як стосовно Азербайджану, так і по відношенню до України.

Підводячи підсумки обговорення, доктор історичних наук, заввідділом історії Кавказу Інституту історії НАН Азербайджані І.Багірова провела паралелі між подіями Голодомору в Україні та Азербайджану на той період, а також зазначила, яке незабутнє враження справила на неї книга Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним», шокувавши своєю деталізацією, скоєних сталінським режимом злочинів.

На завершення Посол України підкреслив, що ця книга вкрай важлива для того, щоб заповнити існуючі прогалини в історії. О.Міщенко зазначив, що цифри, наведені американським дослідником Т.Снайдером, говорять самі за себе. Зокрема щодо того, що в період 1932-1938 рр. в Україні внаслідок сталінського терору загинуло стільки ж, скільки за період фашистської окупації України 1941-1943 рр. Звідси виникає законне питання: Так чим же для українців режим Сталіна відрізняється від режиму Гітлера?

О.Міщенко також позитивно оцінив створений азербайджанськими фахівцями документальний фільм про внесок азербайджанської енергетичної промисловості з постачання палива для потреб фронту під час війни проти фашизму, що зіграло колосальну роль у перемозі СРСР над гітлерівською Німеччиною в цілому.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux