18 травня 2016 р. у приміщенні Посольства України в Азербайджанській Республіці був організований круглий стіл з нагоди вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу за участі Посла України в АР О.Міщенка, представників українських та кримськотатарської громад в Азербайджані, а також представників ЗМІ.
Присутні вшанували пам’ять загиблих під час та внаслідок депортації у 1944 році хвилиною мовчання, обговорили тему трагічної депортації кримських татар з півострову, а також провели паралелі з сучасною ситуацією в тимчасово окупованому Росією Криму. Представники кримських татар, які проживають в Азербайджані, поділилися своїм баченням як щодо подій травня 1944 р., так і нинішньої російської окупації Криму. Були наведені приклади викрадень та тортур, яким піддаються кримські татари нині в окупованому Криму. Учасники круглого столу посилалися на інформацію від своїх родичів в Криму, які навіть бояться називати свої імена. Вони зазначають, що на даний час кримські татари відчувають значний пресинг окупаційної російської влади, що унеможливлює реалізації їхніх прав як представників корінного населення Криму.
У своєму виступі Посол України в Азербайджані О.Міщенко наголосив про жахливу трагедію геноциду кримськотатарського народу, яка сталася 72 роки тому і була спланована сталінською владою як засіб залякати волелюбний кримськотатарський народ. Пройшовши через депортацію, спецпереселення на чужині, тортури і знущання з боку комуністичного режиму, кримські татари не втратили своєї віри та волі до часу відновлення своїх прав, за будь-яких обставин вони повернулися в український Крим, де, не зважаючи на складні умови, в яких опинилася економіка України після розвалу Радянського Союзу, тем не менш Україна робила все, щоб прийняти на кримській землі усіх тих, хто повертався з місць депортацій.
Главою дипломатичної місії було відзначено, що Україна з глибоким занепокоєнням констатує, що режим В.Путіна за своєю формою та методами нагадує сталінський режим нехтування правами людини в цілому та, зокрема, кримських татар. Тому політика окупаційної влади вже призвела до того, що з початку окупації Криму значна частина кримських татар знову була вимушена залишили рідні домівки і переїхали шукати кращої долі на материковій Україні, а Меджліс був змушений перенести свою діяльність в Київ.
Крім того, Посольством було продемонстровано архівні відеоматеріали, які підтверджують злочинність рішення тодішньої сталінської влади щодо депортації кримських татар з півострова в травні 1944 р.
Усі присутні на круглому столі з великим задоволенням сприйняли перемогу представника від України – кримської татарки Джамали на міжнародному фестивалі Євробачення. Згадана перемога засвідчує велику увагу світової спільноти до подій в Україні як сучасних, так і в минулому.