• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Azərbaycan
Щодо відзначення 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Азербайджанською Республікою
Опубліковано 06 лютого 2017 року о 16:00

В рамках проведення комплексу заходів з відзначення 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Азербайджанською Республікою, 6 лютого 2017 року в Посольстві України в АР відбувся круглий стіл.

У зазначеному заході взяли участь представники Міністерства закордонних справ та інших органів влади і управління Азербайджанської Республіки, Національної академії наук Азербайджану, експерти та політологи, а також українська діаспора в Азербайджані і місцеві ЗМІ. Зокрема серед учасників були: директор Другого європейського Управління Міністерства закордонних справ АР, Посол І.Мухтаров, начальник Центру стратегічних досліджень при Президенті АР Ф.Мамедов, директор Інституту філософії Національної академії наук Азербайджану проф. І.Мамедзаде, керівник Центру політичних досліджень «Атлас» Е.Гулієв, Голова правління Українського конгресу Азербайджану Ю.Осадченко, керівник освітньо-культурного Центру при Бакинському слов’янському університеті Л.Керімова, керівник Сураханського районного відділення Української громади ім. Т.Г.Шевченка А.Копилова, керівник освітньо-культурного Центру «Просвіта» Р.Асланзаде.

Зі вступною промовою виступив Посол України Олександр Міщенко, під час якої учасників було ознайомлено з вітанням Президента України П.Порошенка Президенту Азербайджанської  Республіки І.Алієву з нагоди 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Азербайджанською Республікою.

Інформуючи учасників засідання про механізм встановлення дипломатичних відносин між Україною і Азербайджаном, Глава дипмісії України продемонстрував копії нот МЗС України і АР, обмін якими було завершено 6 лютого 1992 року, що і стало офіційною датою встановлення дипломатичних відносин між двома країнами.

У своєму виступі О.Міщенко наголосив, що хоча й нашим з Азербайджаном дипломатичним відносинам усього 25 років, проте взаємодія між офіційними Києвом і Баку має значно більшу історію, свідченням чого слід вважати факт вручення 8 лютого 1919 року в Баку керівником Особливої дипломатичної місії Української Народної Республіки в Азербайджанській Демократичній Республіці Іваном Красковським вірчих грамот Міністру закордонних справ Азербайджану Фатали Хану Хойському.

В честь тієї історичної події в 2009 році в м.Баку на будинку, де розміщувалася дипломатична місія УНР (вул.Істіглалійят, 31) була встановлена меморіальна дошка, яка була виготовлена українським скульптором І.Греченіком.

Посол О.П.Міщенко також проінформував присутніх про видатних українців, які ціною власного життя захищали та відстоювали територіальну цілісність Азербайджану. Також і в сучасній Україні серед громадян України азербайджанського походження є герої, які віддали своє життя у боротьбі з сепаратистами на Сході України, яких підтримує Росія.

Главою дипмісії також було відзначено високу динаміку двостороннього діалогу між Главами держав України П.Порошенком і Азербайджану І.Алієвим та наголошено на позиції Президента України П.Порошенка щодо підтримки територіальної цілісності АР та неприйнятності існуючого «статус-кво» в зоні нагірнокарабаського конфлікту, оскільки в Україні добре відома ціна такого перемир’я, що ми, українці, нещодавно відчули в контексті загострення протистояння на Сході України в районі Авдіївки.

Послом України також було висловлено вдячність офіційному Баку за підтримку у березні 2014 року резолюції ГА ООН «Про територіальну цілісність України» та незмінність цієї позиції Азербайджану.     

В рамках круглого столу Посольством України в Азербайджані були продемонстровані фото та відеоматеріали підготовлені з використанням архівних фотографій, надісланих Посольству Національним інформаційним агентством України «Укрінформ», а також Державною службою архіву України з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім.Г.С.Пшеничного.

Від азербайджанської сторони виступив директор Центру стратегічних досліджень при Президенті АР Ф.Мамедов, який також привітав учасників круглого стоглу із зазначеною ювілейною датою. У своїй промові Ф.Мамедов дав детальний аналіз історії розвитку та сучасному етапу двосторонніх азербайджансько-українських відносин, наголосивши при цьому, що статус «стратегічних» відносин між Україною та АР відповідає існуючому рівню діалогу як на найвищому рівні керівників держав, так і на рівні контактів між братніми народами обох країн. Директор Центру поділився своїми позитивними враженнями від особистих відвідань України в різні часи і в різні регіони. На думку Ф.Мамедова, існуюча дружба між азербайджанцями і українцями – це велике надбання, яке потрібно зберігати і усіляко підтримувати, оскільки це має важливе значення для розвитку в цілому двосторонніх відносин.

Ф.Мамедов відзначив ефективність першого офіційного візиту до Азербайджану в липні 2016 року Президента України П.Порошенка і також наголосив, що цей візит здійснив позитивний вплив на подальший розвиток взаємовідносин між обома країнами. У виступі доповідач окремо наголосив на важливій ролі діаспор в обох країнах для подальшого зміцнення азербайджансько-українських відносин.       

Директор Інституту філософії Національної академії наук Азербайджану професор І.Мамедзаде виступив з промовою щодо стану та перспектив розвитку відносин між науковими колами України та АР, а також акцентував увагу присутніх на результатах спільних досліджень з боку азербайджанських і українських вчених.

У своєму виступі керівник Центру політичних досліджень «Атлас», автор книги «Від Майдану до Майдану» (про події в м.Київ) Е.Гулієв, який під час революційних подій безпосередньо був у Києві, зазначив, що українці переживають те, що Азербайджан переживав більше 20 років тому. В контексті порівняння ситуації в зоні проведення Антитерористичної операції і нагірнокарабаського конфлікту, Е.Гулієв відзначив деструктивну роль РФ з посиланням на надання нею кредитів та постачанням Вірменії ракетних комплексів «Іскандер», в той час, коли Міністр закордонних справ РФ С.Лавров заперечує право АР щодо звільнення окупованих територій Нагірного Карабаху. Зазначене є свідченням політики подвійних стандартів РФ. В контексті подібності проблем, Е.Гулієв відзначив доцільність подальшої взаємодії Україні і Азербайджану у напрямку забезпечення міжнародної підтримки у справі відновлення територіальної цілісності і суверенітету обох держав.

 

В дискусії круглого столу також взяв участь Голова правління Українського конгресу Азербайджану (УКА) Ю.Осадченко, який зазначив, що протягом останнього року відбулись суттєві зміни як по формі, так і по змісту роботи цієї діаспорської організації українців в АР. Зокрема, УКА рішуче підтримав суверенітет та територіальну цілісність України і Азербайджану, а також боротьбу наших країн з зовнішнім агресором. Український конгрес активно долучається до реалізації курсу офіційних Києва і Баку на поглиблення взаємних відносин в частині підтримки економічного, гуманітарного і культурного співробітництва. УКА працює, у тому числі над тим, щоб здобути довіру в азербайджанському суспільстві для забезпечення підтримки обрання в майбутньому представників від Українського конгресу Азербайджану до органів законодавчої влади АР. 

 

Детальніша фотогалерея за посиланням

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux