Сьогодні, 18 травня 2017 року в Україні на державному рівні відзначаються: День боротьби за права кримськотатарського народу, а також - День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
18 травня 1944 року за рішенням Державного комітету оборони СРСР із Криму в Узбекистан і сусідні райони Казахстану, Таджикистану й у деякі регіони РРФСР були депортовані кримські татари. Усього було виселено 238,5 тисячі кримських татар, без урахування демобілізованих військових.
У результаті депортації загинуло 46% чисельності кримськотатарського населення, серед яких половину складають діти до 18 років. В Україні депортацію кримськотатарського народу визнали геноцидом.
Біль та страждання кримськотатарського народу під час радянської депортації 1944 року повторюються 70 років потому – в 2014 році під час російської тимчасової окупації та спроби анексії Автономної Республіки Крим. Окупант так само вдається до сталінських репресій проти кримськотатарського народу та його лідерів, забороняє діяльність Меджлісу як вищого повноважного представницького органу кримськотатарського народу, влаштовує незаконні обшуки та політично вмотивовані переслідування активістів, безпідставно обвинувачує кримських татар в екстремізмі та тероризмі.
Росія, окупувавши АР Крим та місто Севастополь у лютому 2014 р., поставила за мету звільнити півострів від усіх, хто відкрито засуджує незаконні дії Кремля, відмовляється від примусової російської паспортизації, намагається зберегти осередки мовної, релігійної та культурної ідентичності. А власне такої принципової позиції дотримується у своїй більшості кримськотатарський народ. Тому політика окупаційної влади вже призвела до того, що з початку окупації АРК більше 20 тисяч кримських татар залишили рідні домівки і переїхали шукати кращої долі в материковій Україні, а Меджліс був змушений перенести свою діяльність в Київ.
В Україні вшановують світлу пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу 1944 р. та закликають світову спільноту продовжити політико-дипломатичний тиск на російську окупаційну владу з метою уникнення повторення трагедії 1944 року, негайного припинення порушень фундаментальних прав людини в Криму, та в кінцевому рахунку – деокупації півострова та відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.
Посольство України
в Азербайджанській Республіці 18 травня 2017 року