• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Azərbaycan
Звернення Надзвичайного і Повноважного Посла України в АР О.П.Міщенка до українців Азербайджану
Опубліковано 20 серпня 2016 року о 15:58

Шановні українці Азербайджану! В житті української громади Азербайджанської Республіки (АР) відбулася знаменна подія. Український Конгрес Азербайджану (УКА) (який є другою в АР діаспорською організацією українців в Азербайджані) отримав свій офіційний офіс і, таким чином, нарешті вдалося вирішити головну проблему в організації діяльності української діаспори в Азербайджані, яка полягала у відсутності належного приміщення, де азербайджанські українці могли б забезпечувати свої духовні і культурно-гуманітарні потреби.

На фото: вивіска на вході до нового приміщення УКА.

Хотів би зазначити, що у попередні роки, коли в АР до 2012 існувала лише одна організація закордонних українців – Українська громада в Азербайджані імені Т.Г.Шевченка (УГ), актив цієї громади та її керівник О.Ф.Зарічний так і не спромоглися жодним чином вирішити проблему забезпечення українців АР приміщенням, яке б задовольняло потреби громади українців Азербайджану, фактично відсторонившись від її практичного вирішення. Натомість, УГ впродовж багатьох років наполегливо перекидало вирішення цієї проблеми виключно на Українську державу, яка, на їх думку, повинна створити усі умови для діяльності в АР цієї організації, включаючи надати (купити, орендувати тощо) приміщення для УГ. При цьому сама організація не робила жодних спроб в напрямку вирішення цього питання власними силами.

Безумовно, Україна приділяє особливу увагу співробітництву з діаспорськими організаціями і намагається чим може підтримати етнічних українців закордоном. Проте зараз, коли усі ресурси держави мобілізуються на захист своєї незалежності і суверенітету в боротьбі з агресором, напевно Українській Громаді ім.Т.Г.Шевченка варто було б взяти приклад з інших діаспорських організацій в багатьох державах світу, які не очікують лише на допомогу з Києва, але й самі роблять свій внесок та намагаються вирішувати проблемні питання самостійно.  

Вочевидь, актив та керівника УГ влаштовувала ситуація, коли для проведення своїх засідань Українська громада в Азербайджані імені Т.Г.Шевченка використовувала приміщення проросійського Громадського об'єднання солідарності народів Азербайджану «Співдружність» (див. фото нижче).

На сайті цієї організації зазначається, що «основним напрямом діяльності «Співдружності» є співпраця з Міжнародною радою російських співвітчизників закордоном, Світовим конгресом російських співвітчизників закордоном, Московським Будинком співвітчизників, з іншими організаціями Російської Федерації, які працюють зі співвітчизниками закордоном. Слід зазначити, що в приміщенні «Співдружності» також розміщується інша проросійська оранізація – «Земляцтво козаків Азербайджану». 

 

Відповідно до інформації з сайту цієї організації: «Земляцтво козаків Азербайджану» має міцні дружні контакти з Кубанським і Сибірським козачими військами, налагоджені тісні взаємовідносини зі Спілкою козаків Росії, а також співпрацює з Посольством РФ в АР». Відповідно в приміщенні «Співдружності» практично відсутня державна символіка України проте широко представлені атрибути країни-агресора та окупанта українських територій – Росії (прапор РФ, портрети очільників РФ – Президента та Прем’єр-міністра тощо). 

На фото: Голова УГ ім.Т.Г.Шевченка в АР О.Ф.Зарічний проводить засідання Ради громади на тлі атрибутів країни агресора - Росії.

На жаль, така ганебна ситуація збереглася і після початку в лютому 2014 року зухвалої військової агресії РФ проти України.

Зокрема, весь цей час громада, яка носить ім’я Великого Кобзаря, наполегливо продовжує проводити свої засідання у зазначеному вище приміщенні під портретами керівників країни, яка окупувала частину території України, дедалі поширює свої агресивні дії проти нашої держави, нехтуючи загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права.

У цьому зв’язку хотів би зазначити, що Посольство України в АР неодноразово письмово пропонувало керівництву УГ проводити свої засідання не в приміщенні під російськими прапорами та символікою країни-окупанта, а безпосередньо в посольському приміщенні, яке є власністю України в АР. На жаль, наші пропозиції та заклики до цього часу так і залишаються без відповіді. Висновок напрошується сам собою: вочевидь, що під прапорами Росії та з портретами очільників РФ їм комфортно та більш затишно проводити свої зустрічі.   

За таких обставин не виглядає дивним ситуація, коли в найважчі часи в новітній історії України, в той час, коли наша держава зазнала військової агресії та частина її території була окупована Росією, коли найкращі українці – патріоти своєї держави віддавали та віддають своє життя за те, щоб захистити українські землі від агресора, - актив Української громади в Азербайджані імені Т.Г.Шевченка на чолі з О.Ф.Зарічним не тільки не змогли об’єднати своїх членів на підтримку України, її територіальної цілісності і суверенітету, але самі фактично підтримали агресивні дії РФ проти України, відмовившись у переважній своїй частині підписати ініційовані українськими активістами на чолі із Ю.Л.Осадченком, нинішнім керівником Українського Конгресу Азербайджану, заяви для ЗМІ АР щодо підтримки територіальної цілісності і суверенітету України, засудження агресії Росії проти нашої держави. Лише декілька членів активу УГ, причому суто в індивідуальній якості, приєдналися до ініційованих Ю.Л.Осадченком зазначених заяв від імені українців Азербайджану.

Слід зазначити, що ситуація в середовищі української діаспори АР кардинально змінилася на краще, коли в лютому 2016 року відбулися перевибори активу УКА і цю організацію очолив громадянин Азербайджану, етнічний українець Ю.Л.Осадченко, який залишаючись патріотом Азербайджану та будучи ветераном Карабаської війни є також відданим патріотом своєї історичної батьківщини – України. На сьогоднішній день до керівного органу УКА, окрім Ю.Л.Осадченка, входять такі активісти, як В.В.Тимошенко (колишній депутат Міллі Меджлісу АР, генерал-майор у відставці),  П.П.Гуртовенко (колишній головний спеціаліст Державної нафтової компанії Азербайджану «SOCAR»), С.М.Мосієнко (колишній співробітник Адміністрації Президента АР), Г.Ф.Касумова (керівник Карадагської районної організації УКА), Л.О.Керімова (керівник Культурного Центру Бакинського Слов’янського університету Азербайджану) та інші, які змогли за короткий період часу значно активізувати діяльність цієї організації та головне – забезпечити активну підтримку територіальної цілісності України серед азербайджанців.

За цей час відбулася перереєстрація нових керівних органів УКА в Міністерстві юстиції АР, що є вимогою законодавства Азербайджану і таким чином, Український Конгрес Азербайджану на сьогодні є єдиною українською громадською організацією, перевибори керівних органів яких офіційно зареєстровані в Міністерстві юстиції АР.

Довідково: Після виходу зі складу УГ ім. Т.Г.Шевченка в 2011 році 5 районних організацій, керівник УГ О.Ф.Зарічний провів в березні 2012 року т.зв. перевибори, проте є підстави сумніватися щодо наявності кворуму під час цього засідання. З огляду на це, перевибори в 2012 році О.Ф.Зарічного на посаду керівника УГ ім. Т.Г.Шевченка та новий склад Ради УГ до цього часу не пройшли перереєстрацію в Міністерстві юстиції Азербайджану.

Активна позиція УКА щодо беззастережної підтримки суверенітету та територіальної цілісності України, засудження Росії як країни-окупанта знайшли широкий відгук не лише серед українців в Азербайджані, але і серед українців азербайджанського походження в Україні. Зокрема, на сьогодні встановлено партнерські відносини УКА з Об’єднаним Конгресом азербайджанців України та Спілкою азербайджанської молоді в Україні.

Відданість активістів УКА ідеї суверенітету та незалежності України й Азербайджану, їх високий патріотизм були значно підсилені офіційним візитом Президента України П.Порошенка до Азербайджану та зустріччю Глави України 14 липня ц.р. з активом УКА біля пам’ятника Т.Г.Шевченку в м.Баку. Активна діяльність нового керівництва УКА сприяла утвердженню позитивного іміджу цієї громадської організації азербайджанських українців серед широких верств населення АР. І в цьому контексті не є випадковим, що український бізнесмен азербайджанського походження, громадянин України А.Джалілов, позитивно вражений активністю та патріотизмом членів УКА, прийняв рішення щодо передачі свого офісу, який знаходиться в одному з найпрестижніших районів м.Баку (просп. Азадлиг, 64/1), для довготривалого використання Українським Конгресом Азербайджану на умовах символічної оренди.

Так виглядає приміщення української (по духу і по суті) організації – УКА:

На фото: Голова Правління УКА Ю.Л.Осадченко 

Як можна переконатися з викладених вище фотографій, на даний час вже завершено обладнання приміщення УКА та відбувається структуризація роботи цієї організації з тим, щоб максимально надати сприяння розвитку відносин між Україною та Азербайджаном в економічній та культурно-гуманітарній сферах. Організація роботи УКА в цьому напрямку набуває особливої актуальності в контексті успішного проведення вищезазначеного візиту в АР Президента України П.Порошенка та досягнутих за його результатами українсько-азербайджанських домовленостей на найвищому рівні.

Слід також відзначити ще один позитивний момент в діяльності УКА. Зокрема, за короткий час було створено офіційний веб-сайт організації, який активно розвивається та наповнюється (з поточною діяльністю УКА можна ознайомитися за веб-адресою: www.uka.az). У цьому зв’язку слід висловити превеликий жаль з приводу того, що Українська громада в Азербайджані імені Т.Г.Шевченка, яка існує з 1997 року, так і не спромоглася до цього часу створити свій веб-сайт.

Таким чином ми бачимо два абсолютно протилежні підходи до своєї діяльності в УКА та УГ. У першому випадку є бажання працювати, робити щось конкретне власними силами, об’єднуючи можливості членів Конгресу, знаходити самим можливості для вирішення проблем, що виникають у ході поточної діяльності, надавати максимально можливу допомогу українській державі, підтримувати її незалежність, суверенітет та територіальну цілісність, а в іншому – відсутність ініціативи та бажання працювати, прагнення пристосуватися, перекидання своїх проблем "на плечі" України (у тому числі в контексті вирішення питання щодо приміщення, видання власної газети та (або) створення веб-сайту), і головне – байдужість до своєї історичної Батьківщини в ці найважчі для неї часи, відсутність бажання підтримувати її, відкрито заявити про свою позицію щодо агресії Росії проти України.

Натомість уся діяльність УГ зводиться до виключно окремих зовнішніх атрибутів українськості: носінню вишиванок на свята, любов до української пісні, кухні тощо. Можливо в інших умовах цього було б і достатньо. Але не в умовах розв’язаної проти України Росією відвертої війни.              

 

Шановні українці Азербайджану!

Давно вже настав час об’єднати свої зусилля на підтримку незалежності, соборності, суверенітету та територіальної цілісності нашої єдиної української держави. Впродовж століть українці доводили, що здатні в тяжкі часи завжди об’єднуватися заради досягнення високих ідей та цілей, подолаючи при цьому будь-які суперечки та непорозуміння. Сьогодні, коли продовжується військова агресія проти України, коли наша держава бореться за свою незалежність, право самостійно вирішувати свою долю, зберегти єдність та соборність, потрібна в тому числі моральна підтримка українців усього світу, патріотів своєї історичної Батьківщини. Сьогодні дуже важливо бути на єдиній платформі, виступати з єдиних позицій, основою яких без жодних сумнівів є підтримка териториальної цілісності України та засудження Росіїї, як країни агресора.

У контексті наближення видатної дати в історії України – 25-річчя Незалежності нашої держави, закликаю всіх українців Азербайджану об’єднатися з тим, щоб припинити існуючу ситуацію в середовищі української діаспори АР та поглибити спільну роботу в напрямку підтримки України, поглиблення культурно-гуманітарних зв’язків між Україною та АР, поширення української мови, культури та традицій. Пропоную в цьому зв’язку провести широке обговорення цих важливих питань на Конференції, яку Посольство України в АР планує провести на початку листопада цього року в м.Баку.

На закінчення хотів би ще раз нагадати пророчі слова Великого Кобзаря, який в умовах тиску на все українське з боку царської Росії закликав усіх нас українців: «Об'єднаймося ж, брати мої» - для здобуття Україною незалежності, про що вірив і мріяв Т.Г.Шевченко та за що він готовий був віддати своє життя!

З щирою повагою,

Олександр Міщенко

м.Баку, 19 серпня 2016 року

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux