Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Azərbaycan
Інтерв'ю Посла України для порталу URBAN
Опубліковано 17 липня 2020 року о 15:21

В етері URBAN «Дипломатична кава». Ми п'ємо каву з послами різних країн в Азербайджані, які відповідають за розвиток дипломатичних відносин з нашою країною. Вони надихають і заряджають своєю енергією. Як наша улюблена кава.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Азербайджані Владислав Каневський почав свою місію в Азербайджані у квітні 2019 року. За рік під його керівництвом була реалізована низка спільних проєктів між нашими країнами і організований перший офіційний візит президента України Володимира Зеленського на Південний Кавказ.

«Ми з дружиною закохані в Азербайджан. І я вдячний країні та її керівництву за те, що можу ділитися частинкою тієї атмосфери, яка тут створена», - розповідає пан Каневський.

Я - кар'єрний дипломат, почав свою трудову діяльність у зовнішньополітичному відомстві України майже чверть століття тому. Я пройшов усі сходинки - від спеціаліста другої категорії за трудовою угодою до директора департаменту МЗС України. Початок моєї кар'єри пов'язаний із роботою на консульському напрямі. Це був дуже важливий особистий досвід, а також цікавий і насичений період мого життя, оскільки безпосередня робота з людьми дає можливість розвиватися не тільки в професійному, але й моральному плані.

У середині 90-х я закінчив навчання на факультеті кібернетики Київського державного університету, спеціалізувався на вивченні штучного інтелекту, а пізніше - Дипломатичну академію при МЗС України. Це був період становлення нашої держави і його дипломатичної служби. І тоді в МЗС України якраз набирали кадри не тільки з профільною освітою, але і тих, хто зміг себе якимось чином проявити, продемонструвати свої здібності та потенціал для дипломатичної роботи. Я вирішив спробувати. Вдалося. До речі, співбесіду зі мною проводив Олександр Міщенко, який у подальшому став моїм наставником і другом, і що цікаво, до мого призначення на цю посаду він також займав посаду Посла України в Азербайджані. З естафетною паличкою він передав мені добре організовану роботу диппредставництва, а також частинку своїх позитивних емоцій щодо братнього азербайджанського народу. 

А зараз МЗС в Україні теж відкрито для талановитої молоді?

Так, звичайно. На молодь зараз звертають дуже пильну увагу - потрібна свіжа кров. Тому в МЗС впроваджена конкурсна система. Свою мрію може реалізувати кожна молода людина, яка відповідає певним стандартам і критеріям, а також успішно пройшла відповідне тестування і співбесіду з психологом.

Фактично, кожна здібна людина, що має амбіції, може стати членом нашої команди. Взагалі, колектив в міністерствах і відомствах як України, так і Азербайджану, стає все молодше. Тут є важливим правильне дотримання комбінації досвіду і майстерності дипломатів зі стажем, а також бажання і енергії молоді.

Що Вас так надихає в цій роботі, що ви вже присвятили їй 25 років і продовжуєте вести активну діяльність?

Природно, мене надихає моя місія. Я представляю державу, яка є стратегічних партнером Азербайджану. Тому, бути причетним до проєктів, які служать розвиткові двосторонніх відносин, зближенню наших народів - це вищий пілотаж.

Надихає сім'я. Так вийшло, що на роботу в МЗС України мені часто доводилося виїжджати на світанку, а повертатися додому ближче опівночі. І коли мене запитують, як ріс мій син у ті роки, перше що спливає в пам'яті - це колір його піжами, тому що я йшов на роботу рано, приходив пізно і бачив його в більшості випадків вже коли він спав.

Зараз я намагаюся тримати певний баланс, щоб присвятити більше часу родині, яка разом зі мною перебуває в Баку. Моя дружина, Людмила - це моя опора і в родині, і на роботі, людина, яка весь час знаходиться в динаміці. До речі, за її ініціативи тут в Баку в минулому році був створений український жіночий бізнес-клуб, який генерує креативні ідеї і сприяє зміцненню позитивного іміджу України в Азербайджані, а також просуванню взаємовигідних проектів в культурно-гуманітарній та медичній сферах.

Мій син вчиться в Баку, в Дипломатичній академії ADA. Він постійно тримає мене в тонусі. А я намагаюся знаходити більше часу для спілкування з ним, і спільних занять спортом.

Моя робота, моя дружина і мій син - це три стовпи, які надихають мене і тримають в тонусі.

Місія в Азербайджані - це ваша перша робота в якості посла України?

Азербайджан - це перша країна, де я акредитований у якості Посла. І я дуже радий, що опинився саме тут. Кожен день я переконуюся, що мій вибір не був хибним, оскільки, тут є динаміка і колосальні можливості для розвитку наших двосторонніх відносин.

До офіційного приїзду в столицю Азербайджану я в різні роки бував в Баку. І кожен раз сприймаю Баку по-новому. Місто дуже динамічно розвивається. Поєднання хайтека і класики Сходу дуже пасує азербайджанській столиці. Що дуже підкуповує - вміла імплементація довгострокової стратегії розвитку міста. Наприклад, бачиш, як на місці старих знесених будинків облаштовуються сквери і парки - це робиться з доробком на майбутнє і з турботою про громадян, які тут проживають.

Вам вдалося побувати в регіонах Азербайджану?

Так, на щастя, до карантину мені вдалося ближче познайомитися з Азербайджаном. Я відвідав практично всі регіони країни, пропустив через себе культуру і традиції. І я продовжую вбирати Азербайджан, в тому числі вчу азербайджанську мову.

До приїзду сюди я і не знав, що на Азербайджан припадає 9 кліматичних поясів. Кожний пояс характеризується тут наявністю своїх культурних особливостей. Азербайджан настільки багатогранний! І в цьому його фішка.

Моя дружина говорить, що Азербайджан - це гори, що зачаровують та тепле з характером море. Мені подобається досліджувати гірські масиви, а також дикі і незаймані місця. У липні минулого року ми відвідували Нахічеван, і він справив на нас незабутнє враження. Зараз ми активізуємо регіональне співробітництво, і працюємо над тим, щоб все більше українських туристів могли відкрити для себе чудові і мальовничі регіони вашої країни.

Але, я вважаю, що головна родзинка Азербайджану - це люди. Відкриті, щирі, щедрі. Азербайджанці вважають українців братнім народом, і таке ж відношення виявляють українці до азербайджанців.

Скіkьки країн Ви відвідали? І які справили на Вас найбільше враження?

Я часто їздив у відрядження, короткі і тривалі. Після 50-ї країни я перестав «ставити галочки» і рахувати, скільки країн об'їздив. Адже одне відрядження може тривати кілька годин, а інше - кілька місяців і навіть років .

Якось я супроводжував Міністра закордонних справ України в дипломатичній поїздці. За один день ми побували відразу в трьох країнах. А іноді в повітрі ти знаходишся більше часу, аніж в конкретно взятій країні.

Мені врізалися в пам'ять країни Південно-Східної Азії з їх специфічною культурою і традиціями. Але це були короткі поїздки, які не дають повної картини про країну.

А ось перебуваючи в Азербайджані вже більше року, я почав уловлювати нотки цієї країни, розуміти її суть.

Приїхавши сюди вперше, я задумався: чому існує така взаємна симпатія між українцями і азербайджанцями?

Зараз я розумію, що нас багато об'єднує. Ми - натуральні, хлібосольні, привітні, доброзичливі. Ми шануємо свої традиції і культуру. Ми глибоко патріотичні. У нас також спільна біда, але я впевнений, що вона зробить нас ще сильнішими в відстоюванні суверенітету і територіальної цілісності.

Коли ти починаєш розуміти країну, закохуватися в неї, вона стає частиною твого життя.

Ви вже більше року в Азербайджані. Які перспективні проєкти реалізуєте?

Головним поштовхом до реалізації наших спільних проєктів став візит Президента України Володимира Зеленського в Азербайджан наприкінці минулого року. Це був його перший візит в регіон Південного Кавказу в цілому.

Візит мав яскраву економічну спрямованість. Ми провели перший бізнес-форум, в якому взяли участь близько 100 суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності з України. Це рекорд, коли в рамках представницької делегації приїжджає стільки ділових людей. І він свідчить про те, що український бізнес зголоднів за хорошими проєктам і бачить в Азербайджані багато перспектив.

Тоді ж ми провели відкриття Торгового дому України в Баку. Це інтегральний майданчик не тільки забезпечує розвиток українського бізнесу в Азербайджані, а й надає юридичну допомогу, вирішує організаційні питання наших бізнесменів. І це відкриття вже дало позитивний результат у розвитку наших торговельних зв'язків.

Якщо судити по цифрах минулого року і нинішнього, навіть незважаючи на пандемію, йде інтенсивний розвиток двосторонніх торговельно-економічних відносин між нашими країнами.

Ну і звичайно, неможливо розвивати торговельні зв'язки без культурно-гуманітарної бази. Крім того, підтримка іміджу держави в країні перебування сприяє завоюванню довіри та успішної реалізації взаємовигідних проєктів. У цій сфері наші головні помічники - згаданий мною жіночий бізнес-клуб, а також діаспорські організації України в Азербайджані.

В даний момент ми реалізуємо проєкт створення україномовного аудіогіда на базі відомого Музею килима в Баку. Це дивовижний музей, гордість країни. І ми хочемо, щоб інформація про експонати музею була доступна і українським туристам на їхній рідній мові.

Скоро аудіогід по Музею килима українською мовою буде завершено. Сподіваюся, що це співпаде з відновленням регулярних авіаперельотів і туристичного сезону. Ми будемо продовжувати цю роботу і створимо аудіогіди українською мовою і для інших музеїв на території Азербайджану.

Крім того, ми плануємо реалізацію низки масштабних проєктів у сфері культури, індустрії моди та медицини.

Наприклад, хочемо провести в Баку масштабний захід: спільні покази колекцій одягу українських і азербайджанських дизайнерів, як відомих, так і тих, хто тільки починає свій шлях у світі моди. Що цікаво, ваші килими і наші вишиванки дуже схожі за характером. І ви, і ми вкладаємо особливий сенс у візерунок і передаємо його в своїх національних виробах.

У сфері культури ми також плануємо провести Дні українського кіно в Баку.

Ми будемо дуже раді поділитися своїм досвідом і в сфері медицини і реалізувати спільні проєкти в цій галузі.

Наприклад, В Україні успішно розвивається Центр дитячої кардіології та кардіохірургії, яким керує чинний хірург і професор Ілля Ємець. До нього приїжджають пацієнти з усього світу. Професор Ємець успішно проводить операції на серці дітям, які тільки народилися. Це заслужений лікар України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

Думаю, що спільний проєкт у сфері дитячої медицини, як пілотний проєкт, і надання конкретної допомоги маленьким пацієнтам, відкриє шлях для реалізації інших перспективних проєктів в сфері медицини.

Вважаю, що відкриття в найближчій перспективі в Азербайджані першого Почесного консульства України стало б яскравим підтвердженням обопільного бажання наших країн в активізації двостороннього співробітництва. Упевнений, що цей майданчик буде надавати практичне сприяння реалізації взаємовигідних спільних проєктів.

Українське посольство стало першим з офіційних інститутів в Азербайджані, який в критичний момент відгукнувся на заклик Центру таласемії в Азербайджані - Ви, Ваша дружина і співробітники посольства України стали донорами крові для азербайджанських дітей з таласемією. Крім того, Ваша дружина відвідує Онкологічний центр в Баку і підтримує дитяче відділенні онкології. Що стимулює Вас до такої активної благодійної діяльності посольства в Азербайджані?

Коли мій помічник Станіслав Коваль показав нам статтю про брак крові для переливання хворим дітям, у нас навіть не виникло сумнівів в тому, що треба терміново допомогти. Моя дружина стала ініціатором спільної акції зі здачі крові. Для неї це особливо важливо - вона почесний донор України.

Донорство - це дуже глобальна і гуманна акція для людства. Крапля крові - це крапля життя. Віддати свою кров - це врятувати комусь життя. Головне - щоб це було від серця, приносило задоволення і викликало бажання постійно допомагати.

А 1 червня, в День захисту дітей, моя дружина і співробітники посольства відвідали з подарунками дитяче відділення Онкологічного центру в Баку.

Такими акціями ми хочемо висловити нашу солідарність з Азербайджаном в контексті подолання складних викликів. Азербайджанці – братній нам народ. Ми дуже цінуємо ту допомогу, яку ви нам надаєте. У складний час, коли тільки почалася пандемія Covid-19, Азербайджан надіслав спецрейс з 23 тоннами гуманітарної допомоги. Це були медикаменти, спецкостюми для лікарів, дефіцит яких дуже позначався на той момент на зростанні інфікування серед українських лікарів. Кожен п'ятий заражений Covid-19 в Україні - це лікар, який мав прямий контакт з інфікованими.

Підтримка друзів в критичні моменти особливо важлива. І ми намагаємося внести свою лепту в Азербайджані.

Що допомагає Вам витримувати такий темп роботи: три країни за день, перельоти, переговори? …

Позитив і бажання рухатися вперед. Ми завжди намагаємося бути позитивно налаштованими для досягнення результату. Крім того, вважаю, що і з будь-якої ситуації завжди є вихід. А до будь-якого питання потрібно підходити диференційовано.

Ніколи не потрібно опускати руки. Іноді слід зупинитися, озирнутися, зрозуміти де ти знаходишся, зробити коригування, якщо потрібно, і рухатися далі. Це дієвий рецепт і в міжособистісних відносинах, і в повсякденному житті.

Крім того, мене підтримує спорт. Я колись професійно займався легкою атлетикою, ковзанярським спортом. Зараз мої захоплення - шахи і швидкісні ролики. Я люблю швидкі шахи - в літаку, на задньому кріслі в автомобілі завжди можна знайти час, щоб переключитися. Шахи схожі з дипломатією – проаналізувати кроки наперед, щоб прийняти максимально правильне і виважене рішення.

Це емоція, азарт, швидкісне прийняття рішень.

Як проходить ваш день?

У зв'язку з пандемією часу у нас стало більше, а можливостей менше.

Якщо залишити роботу за дужками, пізно ввечері ми з дружиною любимо гуляти уздовж прекрасної Бакинської набережної, або катаємося з сином на роликах на тому ж місці.

Я також намагаюся займатися спортом в міру можливості - з вашої смачною кухнею складно тримати себе в формі (сміється).

Сподіваюсь на швидке завершення пандемії, і тоді можна буде продовжити більш глибоке знайомство з Азербайджаном. У вас дивовижна країна: за пару годин можна опинитися в оточенні прекрасних гір, а за кілька хвилин біля теплого, з характером моря, як каже моя дружина.

Що Ви розповідаєте про Азербайджан людям, які ніколи тут не бували?

Якщо в двох словах, Азербайджан - це вищий пілотаж. Якщо в одному реченні, я говорю : «Якщо ти хочеш отримати задоволення, відчуваючи природність і побачити живі, а не скляні очі а людей навколо, то їдь в Азербайджан». Тут дійсно у людей живі очі. А взагалі краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Так що ми всіх запрошуємо сюди.

Коли приїжджають до нас в Баку гості, в першу чергу ведемо їх в ресторан - ми ж гостинні однаково. Пам'ятаєте цитату з фільм а «Формула любові» : «коли доктор ситий, то і хворому легше» (сміється).

Я, наприклад, дуже люблю вашу долму з виноградного листя. Це ж просто ювелірна робота! Баранина в поєднанні з натуральними огірками та помідорами в Азербайджані - це витвір мистецтва. А якщо ще додати до застілля азербайджанське вино та хурму на десерт - ось повне гастрономічне щастя .

Якщо гості приїхали ненадовго, традиційно запрошуємо їх на екскурсію по старому місту, історичним і знаменним місцям, прогулянку по набережній. Наших гостей завжди також вражають екскурсії і по Центру Гейдара Алієва і в Музеї килима . Ну, і на завершення перебування або по дорозі в аеропорт знаходимо хвилинку, щоб гості могли помилуватися морем .

Жодна людина, що побувала в Баку, не залишилася байдужою. Багато закохуються і повертаються сюди знову і знову.

Мені пощастило, що я можу ділитися зі своїми гостями частинкою цієї насолоди.

Я вдячний і країні, і керівництву країни за таку приголомшливу атмосферу і комфортні умови, в тому числі, для моєї роботи.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux