Оголошене 05 січня 2023 року в Кремлі «різдвяне перемир'я» виглядає явною маніпуляцією після нещодавніх заяв прес-служби президента РФ про те, що Москва згодна вести мирні переговори лише на її власних умовах.
Навряд чи хтось всерйоз сприйняв спробу Путіна раптово перетворитися на голуба миру, особливо згадуючи, що саме на православний Великдень минулого року збройні сили РФ завдали масованих ракетних обстрілів українського міста Одеса, внаслідок чого загинули мирні жителі, а уламками ракет пошкоджено православний храм.
Насправді виснаження військово-економічного потенціалу Росії змушує кремлівський режим за будь-яку ціну взяти оперативну паузу для перепочинку та перегрупування їхніх військ, після чого з новими силами продовжувати повномасштабну військову агресію проти України.
На цьому тлі світовою спільнотою активно обговорюється ініціатива Президента України Володимира Зеленського під назвою «Формула миру», яка складається з десяти пунктів:
1.Радіаційна та ядерна безпека – російське керівництво має припинити шантаж можливим застосуванням ядерної зброї, а також негайно вивести всі свої війська з території Запорізької АЕС і передати її під контроль МАГАТЕ та українського персоналу.
2.Продовольча безпека – вжиття комплексу заходів щодо забезпечення безпечного та безперешкодного розширення географії поставок українського зерна країнам, що його потребують. Зобов'язати Кремль перестати шантажувати світ голодом.
3.Енергетична безпека – домогтися від Росії відмовитися від використання енергетичного чинника як інструмента гібридної агресії проти України та Європи загалом.
4.Звільнення всіх полонених та депортованих громадян.
5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку – дотримання Росією відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН та чинних міжнародних юридичних документів.
6.Виведення російських військ та припинення бойових дій – агресор повинен вивести всі свої війська та збройні формування з території України (у межах міжнародно визнаних кордонів України станом на 1991 рік).
7.Повернення справедливості – російське політичне та військове керівництво, яке вчинило злочин агресії проти суверенної держави, має понести відповідальність. Росія має відшкодувати всі збитки, завдані цією війною.
8.Протидія екоциду – спільне подолання спричинених війною екологічних загроз, які стали викликом для сучасного світу.
9.Недопущення ескалації – Україні потрібні ефективні гарантії безпеки.
10.Фіксація закінчення війни – офіційний документ, підписаний сторонами. Це стане можливим після того, як будуть реалізовані всі перелічені вище антивоєнні заходи, і коли почнуть відновлюватися безпека і справедливість.
Впевнений, що спільними зусиллями ми зможемо досягти справжнього встановлення довгоочікуваного та довгострокового миру.