• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Azərbaycan
Співробітництво у культурно-гуманітарній сфері
Опубліковано 21 липня 2022 року о 10:48

Співробітництво у культурно-гуманітарній сфері визначається традиційно тісними зв’язками між народами двох країн та відіграє важливу роль як один із чинників поглиблення відносин дружби, взаєморозуміння та співробітництва між Україною та Азербайджаном.

  • у сфері культури та мистецтва

Правовою основою забезпечення розвитку двосторонньої взаємодії у цій сфері є Угода про співробітництво в галузі культури та мистецтва між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури Азербайджанської Республіки, укладена у 1997 р. У 2016 р. сторонами була підписана Програми співробітництва у сфері культури та мистецтв між Міністерством культури України та Міністерством культури і туризму Азербайджанської Республіки на 2016-2020 роки. Цим документом передбачено заохочення на державному рівні в обох країнах розвитку співробітництва між закладами культури і мистецтва шляхом: створення умов для проведення виступів і гастролей українських та азербайджанських діячів культури і мистецтва, музичних і танцювальних колективів; участь фахівців у галузі культури і мистецтва у міжнародних фестивалях, конкурсах, виставках, симпозіумах, конференціях, семінарах та інших культурних заходах, що проводитимуться на території України та Азербайджану; обмін художніми та фото виставками; обмін досвідом в галузі захисту, збереження та реставрації культурної спадщини та історичних пам'яток; співпрацю у сфері музейної та бібліотечної справи; сприяння прямим контактам між діячами, закладами культури і мистецтва, а також установами, відповідальними за охорону та збереження культурних цінностей; інші форми співробітництва в галузі культури.

У контексті надання сприяння розвитку двосторонньої співпраці у цій сфері Посольство України підтримує активні контакти з провідними музеями Азербайджану, участь вітчизняних митців у проведенні виставкових заходів, а також взаємодіє з державним Центром перекладів Азербайджану в контексті видання азербайджанською мовою творів української літератури. Особлива увага приділяється втіленню спільних культурно-мистецьких проєктів, розширенню зв’язків між інституціями та відомими діячами двох країн в цій галузі.

В Азербайджані встановлені скульптури на честь видатних діячів України, зокрема: барельєф Т.Г.Шевченка в м.Закатала (відкрито у 2007 р., 28.06.2019 р. за ініціативи ПУ в АР проведено реновацію пам’ятника), погруддя Л.Українки в Карадазькому районі м. Баку (2006 р.), пам'ятник Т.Г.Шевченку в одному із центральних районів столиці Азербайджану (у 2008 р. відкрито Президентами  України та Азербайджану). Також меморіальну дошку встановлено на одному з будинків в центрі столиці Азербайджану, де у 1919-1920 рр. була розташована Особлива дипломатична місія Української Народної Республіки (відкрита у 2009 р. під час офіційного візиту Президента України до Азербайджану).

  • у сфері освіти

Співробітництво у сфері освіти демонструє сталу динаміку та є одним з перспективних напрямів взаємодії між Україною та АР, насамперед через традиційно високий інтерес азербайджанської молоді до навчання в Україні.

Проте збройна агресія проти України з боку РФ, а також окупація частини території нашої держави спричинили певний відтік азербайджанських студентів із України: кількість громадян АР, які навчаються у ВНЗ України, становить 4 тис. 628 осіб, що є четвертим показником серед іноземних студентів в Україні (1-е місце – Індія (18 тис. 095 осіб), 2-е – Марокко (8 тис. 832), 3-е – Туркменістан (5 тис. 322), 5-е – Нігерія (4 тис. 227)).

Найбільш популярними напрямами отримання вищої освіти українськими студентами в АР залишаються спеціальності, пов’язані з фінансами та економікою, правознавством, медициною, менеджментом. Станом на 2021-2022 рр., у вищих навчальних закладах АР навчалося 38 громадян України.

05-06.10.2017 делегація Українського державного центру міжнародної освіти МОН України на чолі з директором Центру О.О.Шаповаловою, а також делегація Полтавського національного технічного університету ім.Ю.Кондратюка (ПНТУ) на чолі з ректором В.О.Онищенком узяли участь у міжнародної NET-конференції «Нові тренди у галузі освіти. Баку-2017» та щорічній Міжнародній виставці «Освіта» з метою представлення азербайджанській молоді та фахівцям переваг вищої освіти в Україні. Під час перебування у м.Баку делегація ПНТУ підписала угоди про співробітництво з Азербайджанським державним університетом нафти і промисловості (АДУНП), а також Бакинською вищою школою нафти. У 2018 р. ПНТУ підписав угоду з АДУНП про спільну підготовку бакалаврів за програмою подвійних дипломів. 06.07.2021 року, за результатами зустрічі з керівництвом Азербайджанського державного університету нафти і промисловості, а також «Baku Drilling School», було укладено тристоронній Меморандум про співробітництво між Національним університетом «Полтавська політехніка ім.Ю.Кондратюка» (Україна), ТОВ «Wellsite Digital» (Україна) та «Baku Drilling School» (Азербайджанська Республіка), який передбачає розширення співпраці щодо розвитку науково-технічних знань фахівців нафтогазової галузі, видачу сертифікатів міжнародного взірця, обмін тренерами та персоналом, проведення спільних наукових заходів та дослідницьких проектів.

У рамках візиту в АР 08.07.2019 керівники Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т.Шевченка (КНУ) та Університету «Азербайджанська дипломатична академія» (АДА) підписали Угоду про співробітництво у галузі магістерських програм. 30.11.2021 під час перебування у м.Баку делегації КНУ на чолі з ректором В.Бугровим, відбулася зустріч з представниками Українського центру, під час якої було обговорено питання взаємної співпраці сторін в освітній сфері, реалізації спільних проєктів обміну студентами та викладачами, а також популяризації української освіти та мови в Азербайджані. За результатами зустрічі підписано Угоду про співробітництво між КНУ та Українським центром. 02.09.2019 у м.Баку між Харківським національним юридичним університетом ім. Я.Мудрого та Університетом АДА було підписано Меморандум про співпрацю. 11.06.2019 відбувся візит делегації Київського національного університету будівництва і архітектури в АР, у рамках якого було підписано Меморандум про взаєморозуміння з Азербайджанським університетом будівництва і архітектури, обговорено питання обміну викладачами та студентами. 25.11.2019 у м.Баку відбулось підписання договору про співпрацю між Національним аерокосмічним університетом ім. М.Жуковського («ХАІ») та Національною авіаційною академією Азербайджану. 14.04.2021 у м.Гянджа був підписаний Меморандум про взаєморозуміння між Одеським і Гянджинським державними аграрними університетами.

На даний час єдиним закладом, що здійснює підготовку фахівців в АР з вивчення української культури, літератури, історії є Бакинський слов'янський університет (БСУ), який співпрацює з КНУ, ПНТУ, Черкаським педагогічним університетом ім.Б.Хмельницького, Київським інститутом «Слов'янський університет». Також, згідно з угодою про співпрацю між БСУ та Полтавським університетом економіки і торгівлі, у 2011 р. в українському ВНЗ відкрито Центр азербайджанської мови і культури, а в 2013 р. такий центр був відкритий у Київському національному лінгвістичному університеті. 27.10.2020 р., за сприяння ПУ в АР, було підписано  Угоду про наукову, навчальну та культурну співпрацю між Київським національним університетом ім.Т.Шевченка та Нахічеванським державним університетом.

При БСУ, за підтримки ПУ в АР, функціонують Український культурно-освітній центр, а також ансамбль української пісні й танцю «Слов’яночка».

За сприяння ПУ в АР, з 27.10.2019 р. було відновлено українську недільну школу, яка функціонує в приміщенні Українського культурно-освітнього центру при БСУ. Також, з жовтня 2019 р. у м.Сумгаїт розпочав роботу новостворений український культурно-освітній центр «Джерело» та недільна школа «Української громади ім.І.Франка у м.Сумгаїт».

  • у сфері спорту

Україна та Азербайджан мають давні та тісні спортивні контакти, які на даний час продовжують активно розвиватися, у т.ч. за сприяння та підтримки відповідних державних органів обох країн.

Зокрема, з метою інтенсифікації двосторонніх спортивних та молодіжних обмінів у 2019 р. підписано Програму співробітництва у сфері фізичної культури і спорту між профільними міністерствами двох країн на 2019-2020 рр. У рамках реалізації цього двостороннього документу українські та азербайджанські спортсмени регулярно беруть участь у міжнародних змаганнях, які проводяться в обох країнах, розвиваються активні зв’язки між спортивними федераціями та іншими об’єднаннями, які діють у цій сфері, а також контакти між спортсменами двох країн.

У цьому контексті важливе значення мало підписання у 2017 р. в м.Баку президентом Національного олімпійського комітету України С.Бубкою і віце-президентом Національного олімпійського комітету Азербайджану Ч.Гусейнзаде Меморандуму про взаєморозуміння в галузі спорту між Національним олімпійським комітетом України та Національним олімпійським комітетом АР. Зазначений документ визначає напрями співпраці сторін в рамках розвитку олімпійського руху.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux